Ukraina

Komunalki na sprzedaż

Poznań chce znów sprzedawać mieszkania komunalne. Będzie drożej niż poprzednio, ale i tak okazyjnie

Mieszkań w nowych budynkach komunalnych miasto na pewno nie będzie sprzedawać. Na zdjęciu: blok przy ul. Opolskiej, oddany do użytku w 2021 r. (Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl)

Plan zakłada, że maksymalne zniżki będą mogły sięgać 80 proc. Pozyskane w ten sposób pieniądze mają być przeznaczone na budowę nowych domów. Wznowienie sprzedaży na takich zasadach wymaga zgody rady miasta

– Obecnie trwają prace nad projektem uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie warunków udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych przy sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych – potwierdza Magda Albińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP. – Projekt będzie przedstawiony na wrześniowej sesji rady miasta.

Nowa szansa dla spóźnialskich

Na razie wiadomo tylko, że bonifikata będzie uzależniona od tego, jak długo najemca wynajmuje mieszkanie. Zniżki będą wahały się od 40 do 80 proc.

Oferta wykupu mieszkań nie będzie też skierowana do wszystkich lokatorów miejskich mieszkań: – Projekt zakłada przyznanie prawa do zniżek tylko tym, którzy lokal zajmowali bez przerwy co najmniej od 31 grudnia 2008 r.  i to na podstawie umowy najmu zawartej na czas nieoznaczony – informuje Magda Albińska. Miasto spodziewa się, że z oferty będzie chciało skorzystać około 2 tys. najemców.

Więcej na wyborcza.pl

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...