Ukraina

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już w Sejmie. Posłanka Daria Gosek-Popiołek podkreśla, że jest to odpowiedź na apele mieszkańców gmin i stowarzyszeń.  „To projekt, który daje gminom narzędzie do tego, aby na drodze uchwały mogły stosować zakaz stosowania fajerwerków i petard”

Posłowie Lewicy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który dotyczy wprowadzenia do porządku prawnego ograniczenia stosowania petard i fajerwerków dla ochrony i poszanowania zwierząt.

Daria Gosek-Popiołek, która jest przedstawicielką wnioskodawcy podkreśla, że projekt powstał z inicjatywy stowarzyszenia „Kraków dla mieszkańców” i radnego Łukasza Gibały. „To projekt, który daje gminom narzędzie do tego, aby na drodze uchwały mogły stosować zakaz stosowania fajerwerków i petard” – przekazała.

„Obecnie jest tak, że gminy – chcąc wprowadzić taki zakaz – muszą liczyć się z tym, że wojewoda, czyli ten organ nadzorczy, stwierdzi, że nie było podstawy do takiej uchwały i po prostu ją unieważnia” – stwierdziła posłanka Lewicy. „Tak było w Krakowie kilka lat temu i tak dzieje się w wielu gminach, więc już na tym poziomie lokalnym, kiedy mieszkańcy chcą zadbać o dobrostan zwierząt, chcą, żeby takie ograniczenia były wprowadzane, już w tym momencie napotykają na bariery” – dodała.

Zdaniem Gosek-Popiołek, proponowane rozwiązanie dotyczy kilku aspektów. „Pierwszy jest związany ze zwierzętami towarzyszącymi ludziom, zwierzętami domowymi i tymi dzikimi” – powiedziała. „Rokrocznie widzimy i słyszymy te apele czy pracowników zoo, czy właścicieli psów, czy pracowników parków narodowych, o to, żeby zwierząt nie straszyć” – wskazała.

 

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...

Tarnów wygrywa z Sanguszkami

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie toczącego się od kilkunastu lat sporu sądowego samorządu Tarnowa ...