Ukraina

Krach powoli nadchodzi

Wysoka liczba mieszkań oddanych do użytkowania jest efektem budów rozpoczynanych jeszcze w czasie boomu i wpłynie pośrednio na uspokojenie rynku najmu. Dane dotyczące nowych inwestycji są już złe, a ich negatywne efekty zobaczymy w najbliższych 2-3 latach.

Według wstępnych danych w okresie styczeń-październik 2022 roku oddano do użytkowania blisko 189 tys. mieszkań, czyli 1,4 proc. więcej niż przed rokiem. Powierzchnia użytkowa mieszkań wyniosła 17,6 mln m2  i to także minimalnie więcej niż przed rokiem – wynika z danych GUS. Trzeba jednak pamiętać, że to najczęściej mieszkania sprzedane wcześniej, a teraz następuje ich „odbiór” .

Po dwóch rekordowych latach pod względem liczby oddawanych do użytku lokali ten silą rozpędu może nie być gorszy.  To powinno zahamować szaleństwo cenowe na rynku najmu, bo mieszkań przybędzie.

nieruchomości i budownictwo/interia.plMonika Krześniak-Sajewicz

x

Zobasz także

Fotowoltaika na balkonie

Fotowoltaika na balkonie, beton w głowie. Czy panele dla bloków z rządowymi dopłatami się opłacą? ...

A jednak się buduje

W trzech kwartałach 2022 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, odnotowano wzrost liczby i powierzchni ...

Tu lepiej nie mieszkać

Gdańsk i Rudę Śląską dzieli ponad 500 km, ale także ceny mieszkań z rynku wtórnego. ...

Poprawa warunków życiowych

Senat bez poprawek do ustawy o poprawie warunków mieszkaniowych .Senat podczas czwartkowego plenarnego posiedzenia nie ...

Polowanie na własny kąt

W Poznaniu wzrost kosztów najmu jest wyjątkowo wysoki. Według Otodom od 1 marca do końca ...