Ukraina

Lato pogłębia zastój i sprzyja zakupowym okazjom

Okres wakacyjny to sezon ogórkowy na rynku nieruchomości. Spośród osób planujących zakup mieszkania tylko nieliczni poświęcają letni urlop na poszukiwanie i oglądanie ofert. Tymczasem na rynku pierwotnym i wtórnym wciąż przybywa mieszkań do sprzedaży. Wśród nowych oraz dostępnych od dłuższego czasu i przecenianych ofert prezentowanych w serwisie Oferty.net coraz łatwiej znaleźć prawdziwe okazje. O ile bowiem średnie ceny ofertowe w ostatnim miesiącu spadły nieznacznie i nie we wszystkich badanych miastach, to jednak wydłużający się czas sprzedaży mieszkań sprawia, że właściciele gotowi są do znacznych upustów – byle tylko doprowadzić do transakcji. Dlatego finalna cena, którą płaci nabywca, jest niejednokrotnie nawet o 10% niższa od tej, która figurowała w ogłoszeniu.
Przewidując negocjacje ceny przez klienta właściciele pozostawiają bezpieczny margines na upust. To powoduje, że tempo spadku stawek ofertowych jest bardzo małe.
Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez serwis Oferty.net w ub. miesiącu, spadek średnich cen ofertowych nastąpił w 11 z 18 analizowanych miast. Najbardziej, bo o blisko 3% staniały mieszkania w Rzeszowie, o 2% w Lublinie, a o 1,7% w Krakowie.
Niewielkie wzrosty średnich cen za m kw. nastąpiły w siedmiu miastach; największy w Gdyni – o 1,3%, Białymstoku – o 1,1% i w Gdańsku – o 1%.


Kredyty nowe – marże wciąż spadają

Działające na polskim rynku hipotek banki nie ustają w obniżaniu cen marż kredytowych. Jak wynika z ostatniego rankingu kredytów opracowanego przez Open Finance, średnia marża dla złotowych kredytów obudowanych dodatkowymi produktami bankowymi (tzw. cross-sell) spadła do 1,3 p.p. Kwartał wcześniej było to prawie 1,5 p.p., a rok temu ponad 2 p.p. Banki przygotowują kolejne promocje, coraz popularniejsze jest przyznawanie bardzo niskich marż w początkowym okresie kredytowania – do końca roku Deutsche Bank PBC udzieli kredytu z marżą 0,5 p.p. w pierwszych 12 miesiącach.
Od publikacji poprzedniego raportu Open Finance i Oferty.net WIBOR 3M, drugi składnik oprocentowania kredytów, wzrósł o 0,03 p.p. i wynosi teraz 4,71 procent. To oznacza, że rata kredytu w ciągu miesiąca praktycznie nie zmieniła się. Przy kredycie na 30 lat, dla średnich parametrów rynkowych wynosi ona 600 zł na każde 100 tys. zł kredytu.
Gorzej wygląda sytuacja dla osób zainteresowanych kredytami walutowymi. Wprawdzie oprocentowanie tych we franku szwajcarskim raczej się nie zmienia (LIBOR nadal wynosi 0,175 proc.), jednak kredyty te są w bankach trudno dostępne. Niedawno z oferty wycofał je Polbank i aktualnie ma je w cennikach tylko siedem banków, przy czym w zdecydowanej większości franki są albo dostępne tylko dla wyselekcjonowanych klientów, albo marża sprawia, że zaciąganie takiego kredytu byłoby bardzo nieopłacalne.
Spadające marże kredytów w euro (dla ofert z cross-sellem średnia obniżyła się w ciągu kwartału z 2,33 do 2,18 p.p.) są bilansowane przez rosnący EURIBOR, który od publikacji poprzedniego naszego raportu wzrósł z 1,51 do 1,61 procent.
Coraz więcej wiemy o zmianach jakie rządzący przygotowali dla programu Rodzina na Swoim. Nowelizacja ustawy jest aktualnie u prezydenta i czeka na jego podpis. Dopłaty zostaną udostępnione singlom i osobom pozostającym w związkach partnerskich, ale w ograniczonym zakresie (mieszkania do 50 mkw). Dużo trudniej będzie kupić mieszkanie na rynku wtórnym, bo ceny nieruchomości kwalifikujących się do dopłat spadną o prawie 43 proc. (a o 29 proc. na rynku pierwotnym). Program będzie aktywny do końca przyszłego roku, ostatnie wnioski o kredyty z dopłatami będzie można składać 31 grudnia 2012 roku.

Kredyty spłacane – frankowa nerwówka

Lipiec stał pod znakiem franka. O rosnącym do rekordowych poziomów kursie franka mówiło się i pisało wszędzie. W połowie miesiąca przekroczył on 3,50 zł i był o ponad 30 gr wyżej niż dwa tygodnie wcześniej. Na szczęście raty kredytów płacone są co miesiąc, a nie co dwa tygodnie. W ciągu ostatnich 30 dni frank zyskał 4,5 proc., co bezpośrednio przekłada się na wzrost rat kredytów rozliczanych w tej walucie. Na każde 100 tys. zł zadłużenia wzrost wyniósł ok. 25 złotych.
Znów bezpieczniej prezentują się kredyty w euro. Kurs europejskiej waluty waha się dużo mniej, porównując do końcówki czerwca jest praktycznie na tym samym poziomie, nieco powyżej 4 złotych.

Zamiast sprzedaży – wynajem

Zastój na rynku sprzedaży mieszkań spowodowany wysokimi cenami, a przed wszystkim niepewną sytuacją na rynkach finansowych i wynikającymi z tego obawami co do zaciągania długoterminowych zobowiązań, powodują dostrzegalne ożywienie na rynku najmu mieszkań. Wielu potencjalnych nabywców własnego M, którzy postanowili odwlec zakup w bliżej nieokreśloną przyszłość, przeprowadza się do mieszkań wynajmowanych. Dla lepiej zarabiających singli, par czy dla młodych małżeństw jest to rozwiązanie, które z jednej strony pozwala na wyprowadzkę od rodziny i usamodzielnienie się, z drugiej zaś eliminuje ryzyko pochopnego zakupu i niepotrzebnego zadłużenia się na długie lata.
Zainteresowaniem ,,przyszłych kupców” cieszą się oferty najmu z różnych segmentów rynku – od małych kawalerek po duże, nowocześnie urządzone lokale. Biorąc pod uwagę inflację i spadki cen mieszkań, zysk wynikający z przesunięcia w czasie zakupu może być większy od kosztów poniesionych na najem. Większy popyt na rynku najmu – sezonowo silnie zasilany także przez studentów – sprawia, że najemców znajdują mieszkania, które jeszcze niedawno oferowane były do sprzedaży, ale z powodu braku chętnych do zakupu ich właściciele przeznaczyli je na wynajem.

Liczba miesiąca: 65% – tyle mieszkań spośród wszystkich oferowanych aktualnie do sprzedaży czeka na nabywcę już ponad 60 dni.

Ĺšródło: Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance

x

Zobasz także

Nie ma zmiłuj

Ceny mieszkań i gruntów ciągle rosną. W ciągu pół roku zdrożeją jeszcze bardziej Eksperci wróżą ...

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...