Ukraina

Liczniki wody na działkach

Działkowe pompy, dzięki którym na wielu ogródkach działkowych jest dostęp do bieżącej wody, mogą stać się niebawem instalacją, której posiadanie związane będzie z dodatkowymi regularnymi kosztami. Urzędnicy doszukali się rozbieżności przepisów i praktyki, co może skutkować opłatami albo karami za złamanie prawa.

„Abisynki”, czyli niewielkie studzienki, z których woda pozyskiwana jest przy użyciu hydraulicznych, ręcznych pomp, powszechnie kopano na pracowniczych lub rodzinnych ogrodach działkowych. Czasem ogrodnicza społeczność dzieliła się jednym ujęciem wody, a czasem każdy z działkowców zlecał własne wiercenia głębinowe.

Użytkownicy na ogół wykorzystywali wodę do podlewania grządek. Jednak, jak donosi portal bielsko.biała.pl, jest to niezgodne z prawem. Przepisy dopuszczają bowiem bezpłatne korzystanie z wody z ujęcia przez właściciela gruntów. Jedynym warunkiem jest limit. Nie można pobierać wody więcej niż 5 metrów sześciennych na dobę.

Legalizacja studzienek albo kary

Najprawdopodobniej tych wartości trzyma się większość gospodarzy działek, bo mało który z nich potrzebuje przemysłowych ilości wody. Problem jest jednak w tym, że działkowcy nie są właścicielami gruntu, nawet wówczas, gdy od wielu lat gospodarują na swoich grządkach i czują się u siebie.

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...