Ukraina

Lokale substandardowe

Niski standard, wysokie koszty i… duży kłopot. Mieszkania substandardowe pod lupą NIK

 

Mieszkania substandardowe to takie, w których standard życia jest bardzo niski ze względu na fatalny stan techniczny takiego mieszkania (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Mieszkania substandardowe to takie, w których standard życia jest bardzo niski ze względu na fatalny stan techniczny takiego mieszkania (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Na 20 gmin skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli jedynie połowa prowadziła prace służące poprawie stanu mieszkań o niskim standardzie i to tylko nielicznych. Powodem były nie tylko ograniczone możliwości finansowe.

  • Zarówno liczba, jak i eksploatacja mieszkań o niskim standardzie nadal stanowi jeden z najważniejszych problemów mieszkaniowych w Polsce.
  • Tymczasem wymagane przepisami roczne i pięcioletnie kontrole wszystkich takich budynków w pełnym zakresie wykonywały w badanym okresie tylko trzy z kontrolowanych gmin. 
  • Zdaniem NIK powodem takiego stanu rzeczy były nie tylko ograniczone możliwości finansowe, ale także nieracjonalna i niezgodna z przepisami polityka mieszkaniowa kontrolowanych gmin.

Mieszkania substandardowe to według Głównego Urzędu Statystycznego takie, w których standard życia jest bardzo niski ze względu na fatalny stan techniczny takiego mieszkania, braki w instalacjach wodno-kanalizacyjnych lub przeludnienie.

Mieszkanie w takich warunkach jest zaliczane wg Europejskiej Typologii Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego ETHOS do tzw. ukrytej bezdomności. Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce systematycznie ubywa tego rodzaju mieszkań, co pokazują spisy powszechne.

x

Zobasz także

Nie ma zmiłuj

Ceny mieszkań i gruntów ciągle rosną. W ciągu pół roku zdrożeją jeszcze bardziej Eksperci wróżą ...

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...