Ukraina

Lokale substandardowe

Niski standard, wysokie koszty i… duży kłopot. Mieszkania substandardowe pod lupą NIK

 

Mieszkania substandardowe to takie, w których standard życia jest bardzo niski ze względu na fatalny stan techniczny takiego mieszkania (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Mieszkania substandardowe to takie, w których standard życia jest bardzo niski ze względu na fatalny stan techniczny takiego mieszkania (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Na 20 gmin skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli jedynie połowa prowadziła prace służące poprawie stanu mieszkań o niskim standardzie i to tylko nielicznych. Powodem były nie tylko ograniczone możliwości finansowe.

  • Zarówno liczba, jak i eksploatacja mieszkań o niskim standardzie nadal stanowi jeden z najważniejszych problemów mieszkaniowych w Polsce.
  • Tymczasem wymagane przepisami roczne i pięcioletnie kontrole wszystkich takich budynków w pełnym zakresie wykonywały w badanym okresie tylko trzy z kontrolowanych gmin. 
  • Zdaniem NIK powodem takiego stanu rzeczy były nie tylko ograniczone możliwości finansowe, ale także nieracjonalna i niezgodna z przepisami polityka mieszkaniowa kontrolowanych gmin.

Mieszkania substandardowe to według Głównego Urzędu Statystycznego takie, w których standard życia jest bardzo niski ze względu na fatalny stan techniczny takiego mieszkania, braki w instalacjach wodno-kanalizacyjnych lub przeludnienie.

Mieszkanie w takich warunkach jest zaliczane wg Europejskiej Typologii Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego ETHOS do tzw. ukrytej bezdomności. Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce systematycznie ubywa tego rodzaju mieszkań, co pokazują spisy powszechne.

x

Zobasz także

A jednak zadyszka

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu spadła o 32,8 proc. rok do roku, a ...

Koniec Mieszkań Plus

Program Mieszkanie Plus zostanie zamknięty, a wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych cenach – ...

Rosną zaległości czynszowe

Zaległości finansowe Polaków z tytułu czynszu i wszelkich opłat związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego sięgają ...

Zażegnanie kryzysu

Żeby rozwiązać w Polsce kryzys mieszkaniowy i zaspokoić potrzeby zwykłych ludzi, w Polsce musi zacząć ...

Stabilizacja cen

W perspektywie roku ceny mieszkań ustabilizują się na dotychczasowych poziomach – prognozuje Polski Związek Firm ...