Ukraina

Łupią bez skrupułów

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości w 2022 r. idą w górę. – Niestety, radni wielu miast nie mieli skrupułów, aby podnieść stawki podatku od nieruchomości do maksymalnego poziomu – zauważa Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
Podatek od nieruchomości trzeba zapłacić także za miejsce garażowe

W 2022 r. podwyższone zostały maksymalne stawki podatku od nieruchomości
Budynki mieszkalne mogą być opodatkowane stawką 0,89 zł za m kw., natomiast grunty pod takimi budynkami – 0,54 zł za m kw.
Nie w każdym mieście stawki są jednakowe – najwięcej zapłacą mieszkańcy Warszawy czy Bydgoszczy, najmniej – Zielonej Góry
Gminy mają także możliwość wprowadzać zwolnienia z podatków
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Podatek od nieruchomości jest jednym ze składników kosztów utrzymania mieszkania lub domu. Według GUS, po 11 miesiącach były one aż o 10,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Jest to efektem głównie podwyżek kosztów ogrzewania i cen energii. Np. opał podrożał w tym roku średnio o 37,4 proc., a gaz – o 17,5 proc. Kolejny rok z rzędu rosły opłaty za wywóz śmieci – tym razem średnio o 16,7 proc. Do tego wszystkiego dochodzi właśnie podatek od nieruchomości, który boleśnie odczuwają przede wszystkim właściciele domów.

– Niestety, radni wielu miast nie mieli skrupułów, aby podnieść stawki podatku od nieruchomości do maksymalnego poziomu, który na 2022 r. wyznaczył minister finansów. W praktyce to oznacza, że ok. 9 mln właścicieli mieszkań i domów musi się liczyć z przeszło 4-procentową podwyżką – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.
Więcej na onet.pl

x

Zobasz także

Gdzie budują najwięcej

Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w minionym roku deweloperzy rozpoczęli budowę 166 285 ...

Najlepsze warunki mieszkaniowe

Wśród polskich miast powyżej 20 tys. mieszkańców najlepsze warunki mieszkaniowe są w Kołobrzegu, Wrocławiu, Sopocie, ...

Coraz mniej mieszkań

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział systemowe wsparcie dla osób, które zdecydują się na pomoc uchodźcom. – ...

Urok małego M

Mniejsze mieszkania wracają do łask. To efekt zaostrzania polityki kredytowej banków i coraz wyższych cen ...

Rekordowy rok budowlańców

W 2021 roku oddano w Polsce do użytkowania prawie 235 tys. nowych domów i mieszkań. ...