Ukraina

Ilu brakuje nam mieszkań

Na koniec 2020 r. w Polsce było ponad 15 mln mieszkań. W miastach liczba mieszkań wzrosła o 144,9 tys., natomiast na terenach wiejskich przybyło ich 57,7 tys.

W Polsce według stanu na koniec 2020 r. odnotowano ponad 15 mln mieszkań (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r.), o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS we wtorek w komunikacie.

W porównaniu z poprzednim rokiem przybyło 202,6 tys. mieszkań (wzrost o 1,4 proc.), których łączna powierzchnia użytkowa wynosiła 17 415,6 tys. mkw. (wzrost o 1,6 proc.), a liczba izb 746,2 tys. (wzrost o 1,3 proc.).
W miastach zlokalizowanych było ponad 10 mln mieszkań o powierzchni 658 mln mkw. oraz 36,1 mln izb. Na terenach wiejskich znajdowało się prawie 4,9 mln mieszkań o powierzchni 460,8 mln mkw. oraz 21,3 mln izb.
W miastach liczba mieszkań wzrosła o 144,9 tys. (o 1,4 proc.), natomiast na terenach wiejskich przybyło ich 57,7 tys. (1,2 proc.). W 2020 r. warunki mieszkaniowe w Polsce uległy dalszej poprawie w porównaniu do poprzednich lat.

Problemy mieszkaniowe Polaków

Wydawać by się mogło, że kryzys mieszkaniowy Polski nie dotyczy. Póki co, rokrocznie buduje się coraz więcej mieszkań. Liczba obywateli natomiast spada (w porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 117 563 osoby). Co by oznaczało, że liczba (oraz powierzchnia) mieszkań nad Wisłą powinna tylko rosnąć. Niestety, tak się nie dzieje.

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania na jedną osobę w Polsce wynosi obecnie jedynie 27,4 m2, przy średniej europejskiej wynoszącej aż 42,56 m2. Pod tym względem gorzej jest jedynie na Słowacji.
Ale nadal za mało

Niestety, mimo że dużo mieszkań powstaje, a liczba Polaków spada, to nie przekłada się to na spektakularne wyniki polepszania się sytuacji mieszkaniowej. Powodów jest wiele. Jednym z nich jest wzrost liczby gospodarstw domowych. Ta liczba rośnie, ponieważ coraz więcej jest gospodarstw jednoosobowych. W 2005 roku liczba gosp. domowych wynosiła 12,9 mln, natomiast już w 2019 roku liczba ta urosła do 14,8 mln.

Sytuacji nie ratuje też grupa nabywców. Bo choć nowe mieszkania znikają z oferty bardzo szybko, to nie zawsze ostatecznie ktoś w lokalu mieszka. Niemal połowa obecnie sprzedawanych mieszkań jest kupowana inwestycyjnie. Nie do rzadkości należą sytuację, gdy mieszkanie stoi puste, ponieważ stanowi pasywny dochód inwestora.

Ile więc tak naprawdę brakuje mieszkań w Polsce? Według różnych wyliczeń ta liczba waha się od pół miliona do trzech milionów lokali. Najbardziej wiarygodną informacją są dane GUS. Najnowsze ich dane z 2019 roku mówiły o deficycie mieszkań wynoszącym zaledwie 641 tys. lokali. Niestety ten sam raport informował, że 1,5 mln jest w bardzo złym stanie technicznym.

x

Zobasz także

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...