Ukraina

Mamy Skwer WOŚP

Poznański skwer w pobliżu Wielkopolskiego Centrum Pediatrii oficjalnie otrzymał nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tablicę uroczyście odsłonił Jurek Owsiak w towarzystwie wolontariuszy, medyków i samorządowców. 

Skwer Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajduje się w rejonie ul. A. Wrzoska, tuż przy Wielkopolskim Centrum Pediatrii. O jego nazwie zdecydowali radni podczas sesji 5 kwietnia.

– Pomysł, żeby jakieś miejsce w Poznaniu poświęcić Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie jest nowy, zapewne dawno już chodził  wielu po głowach – mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta. – W tym roku jeden z klubów w radzie złożył odpowiedni projekt uchwały i szybko okazało się, że w tej sprawie bardzo łatwo było się nam porozumieć. Trzeba było tylko znaleźć odpowiednie miejsce – jest nim skwer przed właśnie kończonym Wielkopolskim Centrum Pediatrii. Naszym celem nie było uhonorowanie  samej organizacji, ale wszystkich ludzi, którzy tworzą wspólnotę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i co roku dzielą się dobrem podczas wielkiego finału.

WOŚP jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych fundacji o ogólnopolskim zasięgu. Dzięki pieniądzom, zebranym podczas finałów Orkiestry, placówki medyczne otrzymują sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia pacjentów.

– Szpital, przed którym stoimy, to efekt dobrej współpracy z marszałkiem województwa oraz z radą miasta, za którą bardzo dziękuję – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.  – Dziękuję też tobie, Jurku,za wszystkie lata działalności Orkiestry. To dzięki niej mamy w poznańskich szpitalach sprzęt za ponad 50 mln zł. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to coś wyjątkowego: święto solidarności, demokracji i patrzenia na świat przez pryzmat potrzeb drugiego człowieka. Życzę nam wszystkim, abyśmy zawsze szukali tego, co nas łączy i potrafili się jednoczyć wokół tak pięknych idei.

Marek Woźniak, marszałek województwa, podkreślił, że WOŚP to wielka idea i wielka wspólnota.

– Trzymamy za nią kciuki do końca świata i jeden dzień dłużej – zapewniał. – Dziękuję Przewodniczącemu Rady Miasta za wskazanie właśnie tego miejsca na lokalizację skweru.

Ze sprzętu przekazanego przez WOŚP korzystają poznańskie szpitale oraz jednostki straży pożarnej –  zarówno państwowej, jak i ochotniczej.

– Jako przedstawicielka placówki medycznej i dyrektor szpitala będę zapewne mówić w imieniu wszystkich dyrektorów szpitali w Wielkopolsce: ogromnie dziękujemy za wsparcie, za zaangażowanie i trud – dziękowała Jurkowi Owsiakowi Izabela Marciniak, dyrektorka Wielkopolskiego Centrum Pediatrii. – Pierwsze orkiestrowe granie w naszym szpitalu miało miejsce w 2006 roku. Otrzymaliśmy wtedy inkubator na oddział noworodkowy. Kolejne lata przyniosły dalsze wsparcie. W tym roku otrzymaliśmy sprzęt na blok operacyjny wart prawie milion zł. Nie mogłam nie skorzystać z tej okazji i nie podziękować osobiście Panu, całemu sztabowi, tysiącom wolontariuszy, milionom darczyńców za zaangażowanie i mobilizację przy finale WOŚP.

Więcej na poznan.pl

x

Zobasz także

Pele patronem stadionu?

Legendarny piłkarz Pele zmarł 29 grudnia. Podczas pogrzebu Brazylijczyka prezes FIFA przedstawił dziennikarzom swój pomysł ...

Rozdał powstańcze flagi

W niedzielę 18 grudnia Miasteczko Powstańcze, które stanęło na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedził Marszałek ...

Podwójne Święto

Dzień Świętego Marcina. Święto Niepodległości w Poznaniu. Obchody inne niż wszystkie 11 listopada wypada Święto ...

COOPERATIVA Nieruchomości URBANO

Motto od początku istnienia firmy, brzmi: ,,Projektujemy i budujemy mieszkania, w których sami chcielibyśmy mieszkać”.  ...

Jest nas mniej

Znamy ostateczne wyniki spisu powszechnego 2021. Jest nas coraz mniej. Ten problem ma blisko 1800 ...