Ukraina

Muzeum w octowni Leszna

W ubiegłym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego kupił budynek dawnej octowni w Lesznie. To w nim marszałkowskie Muzeum Okręgowe będzie miało swoją nową siedzibę.

W październiku 2021 r. Samorząd Województwa Wielkopolskiego za 2,5 mln zł pozyskał nieruchomość pozostałą po dawnej Leszczyńskiej Fabryce Octu (Al. Jana Pawła II 13) z przeznaczeniem na siedzibę leszczyńskiego Muzeum. Ten zabytkowy budynek przejdzie wkrótce renowację. We wrześniu ogłoszony zostanie konkurs, którego celem będzie wyłonienie koncepcji architektonicznej obiektu. Jego rozstrzygnięcie nastąpi w pierwszym kwartale 2023 r. 

– Adaptacja historycznego budynku i jego rozbudowa na atrakcyjnie zlokalizowanej działce w centrum miasta doskonale wpisuje się w projekty rewitalizacji substancji zabytkowej, a Muzeum zapewni możliwość stworzenia nowoczesnego i perspektywicznego zaplecza magazynowego, edukacyjnego i wystawienniczego – zapowiada Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

O nowej siedzibie Muzeum Okręgowego w Lesznie mówi się już od dłuższego czasu. Wszystko przez to, że po zakończeniu umowy najmu z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Lesznie, placówka została zmuszona do ograniczenia działalności wystawienniczej. Przestrzeń wystawiennicza skurczyła się więc do budynku Galerii Sztuki, czyli dawnej synagogi przy ul. Narutowicza.

Dawna octownia wpisana jest do rejestru zabytków i cechuje się wyjątkowymi walorami estetycznymi oraz posiada potencjał jako poindustrialny budynek z możliwością rozbudowy. Powierzchnia działki, na której znajduje się historyczny obiekt umożliwia powstanie kompleksu budynków spełniających wszystkie potrzeby Muzeum.

Budynek octowni przez wiele lat wystawiany był na sprzedaż. Zbudowano go w 1928 r. na miejscu octowni założonej w 1888 r. Obiekt znajdujący się przy Alejach Jana Pawła II to jedna z najcenniejszych budowli Leszna. Właścicielem octowni był Józef Górecki, przedsiębiorca oraz działacz społeczny.

– Cieszę się, że ten spory front rewitalizacyjny postępuje w całym województwie. Leszczyńskie Muzeum to jedna z ostatnich wojewódzkich samorządowych instytucji kultury, która przechodzić będzie modernizację. Liczę na to, że kolejna perspektywa unijna pozwoli nam dać tej placówce nowe życie. Przypomnę, że tylko w tym roku blisko 14 milionów złotych zostanie przeznaczonych na modernizację sceny głównej Teatru Wielkiego im Stanisława Moniuszki w Poznaniu (całkowita wartość zadania to blisko 40 mln zł), a ponad 7 milionów zostało przydzielonych na rozwój infrastruktury Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (całkowita wartość zadania to bez mała 28 mln zł) – podsumowuje Marek Woźniak.

x

Zobasz także

Miasteczko Krajeńskie miastem

W 2023 roku piętnastu miejscowościom zostanie nadany status miasta – wynika z projektu rozporządzenia Rady ...

PKM dojedzie do Wronek

Od początku 2023 roku do Wronek zaczną dojeżdżać pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) – poinformował ...

Inflacja zżera samorządy

Apel samorządów z Wielkopolski Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski na nadzwyczajnym zjeździe wystosowało apel w ...

Zamiast smogu – czysty wodór

W Elektrowni Konin otwarto blok biomasowy. Marszałek Marian Woźniak: to historyczne wydarzenie. Zmodernizowane bloki biomasowe ...

Audyt krajobrazowy

Radni Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji spotkali się w piątek (1 lipca) w trybie wyjątkowym. ...