Ukraina

Muzeum w octowni Leszna

W ubiegłym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego kupił budynek dawnej octowni w Lesznie. To w nim marszałkowskie Muzeum Okręgowe będzie miało swoją nową siedzibę.

W październiku 2021 r. Samorząd Województwa Wielkopolskiego za 2,5 mln zł pozyskał nieruchomość pozostałą po dawnej Leszczyńskiej Fabryce Octu (Al. Jana Pawła II 13) z przeznaczeniem na siedzibę leszczyńskiego Muzeum. Ten zabytkowy budynek przejdzie wkrótce renowację. We wrześniu ogłoszony zostanie konkurs, którego celem będzie wyłonienie koncepcji architektonicznej obiektu. Jego rozstrzygnięcie nastąpi w pierwszym kwartale 2023 r. 

– Adaptacja historycznego budynku i jego rozbudowa na atrakcyjnie zlokalizowanej działce w centrum miasta doskonale wpisuje się w projekty rewitalizacji substancji zabytkowej, a Muzeum zapewni możliwość stworzenia nowoczesnego i perspektywicznego zaplecza magazynowego, edukacyjnego i wystawienniczego – zapowiada Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

O nowej siedzibie Muzeum Okręgowego w Lesznie mówi się już od dłuższego czasu. Wszystko przez to, że po zakończeniu umowy najmu z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Lesznie, placówka została zmuszona do ograniczenia działalności wystawienniczej. Przestrzeń wystawiennicza skurczyła się więc do budynku Galerii Sztuki, czyli dawnej synagogi przy ul. Narutowicza.

Dawna octownia wpisana jest do rejestru zabytków i cechuje się wyjątkowymi walorami estetycznymi oraz posiada potencjał jako poindustrialny budynek z możliwością rozbudowy. Powierzchnia działki, na której znajduje się historyczny obiekt umożliwia powstanie kompleksu budynków spełniających wszystkie potrzeby Muzeum.

Budynek octowni przez wiele lat wystawiany był na sprzedaż. Zbudowano go w 1928 r. na miejscu octowni założonej w 1888 r. Obiekt znajdujący się przy Alejach Jana Pawła II to jedna z najcenniejszych budowli Leszna. Właścicielem octowni był Józef Górecki, przedsiębiorca oraz działacz społeczny.

– Cieszę się, że ten spory front rewitalizacyjny postępuje w całym województwie. Leszczyńskie Muzeum to jedna z ostatnich wojewódzkich samorządowych instytucji kultury, która przechodzić będzie modernizację. Liczę na to, że kolejna perspektywa unijna pozwoli nam dać tej placówce nowe życie. Przypomnę, że tylko w tym roku blisko 14 milionów złotych zostanie przeznaczonych na modernizację sceny głównej Teatru Wielkiego im Stanisława Moniuszki w Poznaniu (całkowita wartość zadania to blisko 40 mln zł), a ponad 7 milionów zostało przydzielonych na rozwój infrastruktury Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (całkowita wartość zadania to bez mała 28 mln zł) – podsumowuje Marek Woźniak.

x

Zobasz także

Dwie inwestycje w Okonku

Każda inwestycja ukończona w Wielkopolsce jest dowodem na to, jak dobrze rozwija się nasz region. ...

Będzie obwodnica Gostynia

Jest zezwolenie na realizację obwodnicy Gostynia. Ma być gotowa za dwa lata   Zakończenie inwestycji ...

Atomówka w sieci PAK

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy, we współpracy z ...

Dożynki 27 sierpnia w Pleszewie

Podczas konferencji prasowej  24 lipca br. w Zajezdni Kultury w Pleszewie Marek Woźniak, Marszałek Województwa ...

Marszałek wspiera szpitale

– To już ostatnie środki, które udało się wygospodarować z naszego programu regionalnego 2014+. Zależało ...