Ukraina

Nagrody za wizje przestrzenne

Docenione zostały projekty z Wielenia, Poznania i Rokietnicy. Między innymi nagrodzona została ekspozycja reliktów na Ostrowie Tumskim. To nie pierwsza nagroda, jaką zgarnął projekt poznańskiego architekta.

ZNAMY ZWYCIĘZCĘ

Towarzystwo Urbanistów Polskich w Poznaniu wyłoniło już zwycięzców konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce. Jury oceniało łącznie 6 zgłoszeń i przyznało 3 nagrody. Zwycięskim projektem okazały się Bulwary Nadnoteckie w Wieleniu. Wykonało go Neostudio Architekci Bartosz Jarosz oraz Paweł Świerkowski.

Jak uzasadnia jury, jest to ciekawie, czytelnie oraz zapraszająco wykreowana przestrzeń. Połączyła ona tkankę miejską z rekreacją nad rzeką. Architekci ocenili, że jest to miejsce dobrze wyskalowane i estetyczne, a także odpowiada trendom współczesnej urbanistyki. Służy ono turystom i mieszkańcom, integruje oraz zachęca do zainteresowania rzeką.

 

Stworzono miejsce, które może stanowić ciekawy przystanek albo być atrakcyjnym początkiem podróży po jednej z najpiękniejszych dolin rzecznych w kraju. – oceniło jury.

PONOWNIE POZNANIAK

Drugie miejsce zajęła poznańska realizacja ekspozycji reliktów palatium Mieszka I i kaplicy pałacowej przy Ostrowie Tumskim. Projekt wykonał Przemysław Woźny z pracowni projektowej J.P. Woźny. Jury doceniło wyeksponowanie w przestrzeni publicznej zabytków archeologicznych, które dowodzą świetności początków Państwa Polskiego. Jak oceniają architekci, zastosowane rozwiązania znakomicie korelują z gotycką architekturą pobliskiej katedry.

To nie pierwsza nagroda, którą otrzymał ten projekt. Instalacja wygrała konkurs CODAawards 2022 na najlepszą realizację architektoniczną na świecie w kategorii “Liturgical”. Została też ogłoszona najlepszym projektem architektonicznym Poznania w 2021 roku.

REWOLUCJA W ROKIETNICY

Trzecie miejsce w konkursie zajęła realizacja węzła przesiadkowego w Rokietnicy. Architekci docenili sprawne połączenie obiektów takich jak dworzec, centrum przesiadkowe, parking Park&Ride oraz zabytkowego budynku starego dworca z nowymi funkcjami usługowymi. Ułatwia on komunikację w gminie, a dodatkowo jest zbogacony o zieleń.

Dzięki współpracy PKP i władz gminy stworzono kompleks transportowo-usługowy, spajający podstawowe potrzeby codziennej komunikacji wewnątrz gminnej i metropolitalnej, ułatwiając dojście i dojazd do dworca i peronów z obu stron terenów kolejowych oraz oferując przestrzeń dla usług publicznych i komercyjnych. – oceniło jury.

x

Zobasz także

Kaliska Kapsuła Czasu

Kapsułę czasu zamknięto i zakopano pod nawierzchnią Głównego Rynku w Kaliszu, tuż przy wejściu do ...

3 miliony złotych na kulturę!

Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o przyznaniu 3 mln złotych z budżetu województwa na wydarzenia ...

Dotacja dla szpitala w Lesznie

Marszałek podpisał umowę na ponad 6 mln zł unijnego dofinansowania dla leszczyńskiego szpitala Wojewódzki Szpital ...

Wojewoda anuluje uchwałę

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński unieważnił tzw. uchwałę krajobrazową Rady Miasta Poznania z dnia 24 stycznia ...

Miliony z UE dla Szamotuł

We wtorek 24 stycznia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego odwiedził Szamotuły.  Marszałek podpisał z Remigiuszem ...