Założyciel Microsoftu, Bill Gates, utrzymał swoją pozycję najbogatszego człowieka
w branży technologicznej. Powiedzenie, że .bogaci stają się tylko coraz bogatsi świetnie sprawdza się w przypadku tegorocznego rankingu najbogatszych ludzi na świecie działających w branży nowych technologii. Po raz pierwszy w historii tego zestawienia „Forbesa” wartość majątku stu najbogatszych przekroczyła bilion dolarów.
Razem giganci świata technologii posiadają 1,08 bln dolarów, co jest 21-proc. wzrostem w porównaniu do zeszłego roku. Wzrost ten wynika z rosnących cen akcji takich firm, jak Facebook, Amazon czy Tencent. Za połowę tegorocznego przyrostu o wartości 189 mld dolarów odpowiada dziesiątka najbogatszych ludzi w branży. Ponad trzy czwarte miliarderów z listy ma większe fortuny niż rok temu. Aby znaleźć się w tegorocznym zestawieniu, trzeba było móc pochwalić się majątkiem o wartości 2,6 mld dolarów – w zeszłym roku było to 2,2 mld dolarów.
Założyciel Microsoftu, Bill Gates, utrzymał swoją pozycję najbogatszego człowieka w branży technologicznej, wciąż jest zresztą najbogatszym człowiekiem na świecie. „Forbes” szacuje jego majątek na 85,4 mld dolarów. Miesiąc temu wydawało się, że założyciel i szef Amazona, Jeff Bezos, przejmie pozycję lidera – prześcignął nawet Gatesa w pewnym momencie w lipcu, ale szybko znów spadł na drugie miejsce. Obecnie może się pochwalić majątkiem w wysokości 81,7 mld dolarów. Majątek Gatesa wzrósł o 6,5 mld dolarów w stosunku do zeszłego roku, mimo że tego lata przekazał 4,6 mld dolarów w akcjach Microsoftu na rzecz swojej fundacji Bill & Melinda Gates Foundation. Obecnie posiada tylko 1,3 proc. akcji w koncernu.
Najwięcej w tym roku zyskał trzeci najbogatszy miliarder w branży nowych technologii, twórca i szef Facebooka, Mark Zuckerberg. Jest jedynym z szesnastu miliarderów poniżej czterdziestki w zestawieniu. Zuckerberg jest bogatszy o 15,6 mld dolarów w stosunku do zeszłego roku, a to dzięki temu, że cena akcji Facebooka wzrosła o 34 proc. w ostatnich dwunastu miesiącach. Dla porównania, majątek Bezosa urósł o 15,5 mld dolarów, a akcje Amazona zyskały 25 proc.