Nieważne referendum

Niedzielne referendum w sprawie odwołania przed upływem kadencji burmistrza i rady miejskiej Murowanej Gośliny (Wielkopolskie) jest nieważne z powodu zbyt małej frekwencji – poinformowała w poniedziałek miejska komisja ds. referendum.

Jak wynika z protokołu miejskiej komisji ds. referendum, w niedzielnym głosowaniu wzięło udział 3650 osób, frekwencja wyniosła 27,86 proc. Aby referendum było ważne, do urn musiałoby pójść niespełna 4,9 tys. osób.

Organizatorzy referendum przekonywali, że Murowana Goślina pod rządami obecnych władz nie rozwija się i jest nieumiejętnie kierowana. Wśród zarzutów kierowanych wobec burmistrza były również zarzuty o charakterze obyczajowym.

„Zniesmaczenie, zdenerwowanie, irytacja i po prostu wstyd. To jedne z tych emocji, które kierowały grupą inicjatorów, która stała się przedstawicielem prawie 2 tys. mieszkańców, którzy stwierdzili że mają dość afer, kompromitacji i arogancji burmistrza” – informowali inicjatorzy referendum.

Burmistrz Dariusz Urbański w ostatnich tygodniach przekonywał, że organizacja referendum to stracone pieniądze, zaś w przypadku odwołania burmistrza gminą będzie zarządzał komisarz nominowany przez PiS.

„Akcja referendum jest polityczną próbą obalenia legalnie wybranych radnych oraz burmistrza. Niech idą tylko ci, którzy te referendum wywołali” – mówił wzywając mieszkańców do pozostania w niedzielę w domach.

Zgodnie z przepisami, referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

Liczba kart ważnych oddanych w 2018 roku w wyborach burmistrza oraz rady miejskiej przekroczyła 8,1 tys.

x

Zobasz także

Super kładka w Kórniku

Promenada na Jeziorem Kórnickim z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. W czwartek odbyło ...

Jest „Tlen” dla aktywizacji

Marszałek Marek Woźniak wziął udział w uroczystym otwarciu Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” w Czempiniu. Obiekt ...

Pomoc prawna na dworcu

Od 1 września 2021 r. następuje zmiana punktu świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie Gminy ...

Zabytek Zadbany w Puszczykowie

Odrestaurowany przy finansowym wsparciu powiatu poznańskiego dworzec kolejowy w Puszczykowie został nominowany do ogólnopolskiego konkursu ...

Serce Gminy Kostrzyn

  W poniedziałek w godzinach południowych spotkało się jury ogłoszonego przez Politechnikę Poznańską i Gminę ...