Fotografia wnętrz

Nieważne referendum

Niedzielne referendum w sprawie odwołania przed upływem kadencji burmistrza i rady miejskiej Murowanej Gośliny (Wielkopolskie) jest nieważne z powodu zbyt małej frekwencji – poinformowała w poniedziałek miejska komisja ds. referendum.

Jak wynika z protokołu miejskiej komisji ds. referendum, w niedzielnym głosowaniu wzięło udział 3650 osób, frekwencja wyniosła 27,86 proc. Aby referendum było ważne, do urn musiałoby pójść niespełna 4,9 tys. osób.

Organizatorzy referendum przekonywali, że Murowana Goślina pod rządami obecnych władz nie rozwija się i jest nieumiejętnie kierowana. Wśród zarzutów kierowanych wobec burmistrza były również zarzuty o charakterze obyczajowym.

„Zniesmaczenie, zdenerwowanie, irytacja i po prostu wstyd. To jedne z tych emocji, które kierowały grupą inicjatorów, która stała się przedstawicielem prawie 2 tys. mieszkańców, którzy stwierdzili że mają dość afer, kompromitacji i arogancji burmistrza” – informowali inicjatorzy referendum.

Burmistrz Dariusz Urbański w ostatnich tygodniach przekonywał, że organizacja referendum to stracone pieniądze, zaś w przypadku odwołania burmistrza gminą będzie zarządzał komisarz nominowany przez PiS.

„Akcja referendum jest polityczną próbą obalenia legalnie wybranych radnych oraz burmistrza. Niech idą tylko ci, którzy te referendum wywołali” – mówił wzywając mieszkańców do pozostania w niedzielę w domach.

Zgodnie z przepisami, referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

Liczba kart ważnych oddanych w 2018 roku w wyborach burmistrza oraz rady miejskiej przekroczyła 8,1 tys.

x

Zobasz także

Akt erekcyjny nowego centrum

30 września 2021 r. odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej ...

Bigos w roli głównej

Podczas tegorocznej odsłony targów “Smaki Regionów” przyznano aż dziesięć certyfikatów za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego ...

Gminny program mieszkaniowy

Gmina Tarnowo Podgórne przygotowuje się do realizacji II edycji Programu Budowy Mieszkań z Dojściem do ...

Staw z fontanną

Staw w Więckowicach wzbogacił się o fontannę multimedialną, która zakupiona została w ramach realizacji projektu ...

Buk z Buku dla Stęszewa

Z okazji jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich miastu Stęszew, przekazano w imieniu mieszkańców Buku niezwykły ...