Ukraina

Nowy Tomyśl z dworcem

Obiekt powstał w nowym miejscu, bliżej przejścia podziemnego, którym można się dostać na perony. To całkowicie nowa jakość, bo dworzec wybudowano w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego według autorskiej koncepcji PKP S.A. Odznacza się on prostą, geometryczną i nowoczesną bryłą z dominantą w postaci wieży zegarowej. Budynek jest podzielony na dwie części przykryte wspólnym zadaszeniem. W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono ją zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajduje się toaleta, natomiast w drugiej części mieści się kasa biletowa Kolei Wielkopolskich – wyjaśnia PKP.

Pod zadaszeniem, które przykrywa obie części zlokalizowano również ławki, a także stojaki rowerowe na 26 jednośladów wraz ze stacją ich naprawy. Pomyślano tu też o ekologicznych rozwiązaniach. – Oprócz energooszczędnego oświetlenia w technologii LED, na dachu obiektu zamontowano panele fotowoltaiczne służące pozyskiwaniu „zielonej energii”, która będzie zużywana na potrzeby dworca. W budynku funkcjonuje również system odzysku wody deszczowej, która po przefiltrowaniu służy do spłukiwania toalet. Nad całością instalacji i urządzeń czuwa system inteligentnego zarządzania budynkiem (Building Management System), który zainstalowano z myślą o optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Cały obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, ma monitoring i systemy zabezpieczające przed włamaniem czy napadem.

Nowotomyski obiekt to 22. Innowacyjny Dworzec Systemowy w Polsce i trzeci w naszym województwie. Kosztował 4,1 mln zł brutto.

Źródlo: epoznan.pl

x

Zobasz także

Kaliska Kapsuła Czasu

Kapsułę czasu zamknięto i zakopano pod nawierzchnią Głównego Rynku w Kaliszu, tuż przy wejściu do ...

3 miliony złotych na kulturę!

Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o przyznaniu 3 mln złotych z budżetu województwa na wydarzenia ...

Dotacja dla szpitala w Lesznie

Marszałek podpisał umowę na ponad 6 mln zł unijnego dofinansowania dla leszczyńskiego szpitala Wojewódzki Szpital ...

Wojewoda anuluje uchwałę

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński unieważnił tzw. uchwałę krajobrazową Rady Miasta Poznania z dnia 24 stycznia ...

Miliony z UE dla Szamotuł

We wtorek 24 stycznia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego odwiedził Szamotuły.  Marszałek podpisał z Remigiuszem ...