Fotografia wnętrz

Odbierz swoją łąkę kwietną

Z okazji przypadającego 20 maja Światowego Dnia Pszczół mamy dla Was niespodziankę. Zachęcamy Wszystkich do przyłączenia się do akcji założenia własnej, małej łąki kwietnej. Każdy, kto w najbliższych dniach będzie załatwiać swoje sprawy w urzędzie gminy, może odebrać darmową łąkę i posiać ją w przydomowym ogródku lub na balkonie.

Zachęcamy do wysiewania łąk kwietnych. Zróbmy to dla naszych pszczół, które odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Znajdźcie miejsce do zazielenienia albo rozkwiecenia. Nasiona można posiać w dowolnym miejscu, choćby obok leżaka, na którym lubicie spędzać czas latem.

Ilość nasion jest ograniczona. Można je odebrać na parterze Urzędu Gminy Komorniki, ul. Stawna 1, przy Biurze Podawczym.

Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony w 2018 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem święta jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana jest pszczoła miodna.

Łąkowy poradnik

Łąki kwietne to przyjazna środowisku alternatywa dla uciążliwych i kosztownych trawników – nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające, dlatego oszczędzają czas, pieniądze i zasoby. Wspierają dziką przyrodę – dzięki bogactwu i różnorodności stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt.

Łąki kwietne dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczoły miodnej i dzikich zapylaczy, takich jak trzmiele, motyle, pszczoły samotnice i wielu innych gatunków. Brak odpowiedniego środowiska do życia jest jednym z trzech najważniejszych powodów masowego wymierania zapylaczy.

Łąka to miejsce pełne życia, kolorów, zapachów i dźwięków. Dostarcza pozytywnych wrażeń estetycznych i daje możliwość obcowania z naturą, nawet w środku miasta. Feeria barw to także doskonały plan sesji zdjęciowych.

x

Zobasz także

Trzy ulice w Zalasewie

Rozstrzygnięty został przetarg na inwestycję pod nazwą „Budowa ul. Rivoliego, ul. Mokrej i ul. Agrestowej ...

Posadźmy razem las

W sobotę, 20 marca 2021 w godzinach od 9:00 do 12:00, odbędzie się kolejna akcja ...

Chrońmy nasze dziedzictwo

Chrońmy archeologiczne dziedzictwo regionu! W lasach Wielkopolski skrywają się najcenniejsze zabytki archeologiczne. Wśród nich znajdują ...

Z. Górny p.o. wójta Dopiewa

Zbyszko Górny został wyznaczony 19 stycznia 2020 r. przez Premiera do pełnienia funkcji Wójta Gminy ...

Pieniądze z UE dla Czerwonaka

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał umowę w sprawie dofinansowania środkami unijnymi, w ramach Wielkopolskiego ...