Odnowią chatę Olędrów

Ruszyły prace renowacyjne w mennonickiej chacie we Włęczu (Kujawsko-pomorskie). To jedyny tego rodzaju zabytek zachowany w regionie. Konieczna jest jego dekonstrukcja, a już za ok. 2 lata wszyscy miłośnicy historii będą mogli podziwiać odrestaurowany budynek.

„My kojarzymy Olędrów, mennonitów z kilkoma miejscami na Żuławach, czy Parkiem Etnograficznym w Toruniu. A przecież pas osadnictwa był szeroki i ciągnął się aż do Warszawy. My tu – w gminie Czernikowo – od 2012 roku próbujemy ocalić chatę włęcką. Wykształciło się coś takiego jak społeczny ruch, który organizował wesela dobrzyńskie, puste noce, Dziady, Noce Kupały, chodzenie z kogutkiem. To miejsce nabrało dodatkowego znaczenia przez to, że stało się czynne” – powiedział Dariusz Chrobak, wiceprezes Stowarzyszenia „CZYŻ-NIE”, dyrektor szkoły w Czernikowie i regionalista.

Dariusz Chrobak jest jednym z inicjatorów rekonstrukcji zabytku. Chata jest obecnie mocno naruszona przez ząb czasu. W poniedziałek ruszyły pierwsze prace we Włęczu, mające na celu ziszczenie wieloletnich marzeń społeczników i lokalnej społeczności.
Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Ratujmy Pustynię Błędowską

Mieszkańcy gminy Klucze protestują przeciwko budowie obwodnicy prowadzącej przez najatrakcyjniejsze i najcenniejsze obszary przyrodnicze. Jak ...

Gigant w Pobierowie

Hotel Gołębiewski w Pobierowie jest już na ukończeniu. Będzie mógł przyjąć nawet 3 tys. gości.To ...

50. urodziny Spodka

8 maja 1971 r. Spodek w Katowicach po raz pierwszy przyjął swoich gości. Dokładnie w ...

Parking przy Palmiarni

W miejscu obecnego parkingu u stóp Wzgórza Winnego, na którym znajduje się Palmiarnia w Zielonej ...

Program Moja Woda

Pierwsza edycja programu Moja Woda ruszyła w lipcu 2020 roku. W tym roku budżet programu ...