Ukraina

Pałac w Lewkowie odnowiony

 

Renowacja i rozbudowa Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie kosztowała 30 mln zł (Fot. umww.pl)

Renowacja i rozbudowa Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie kosztowała 30 mln zł (Fot. umww.pl)

Zakończyła się gruntowna renowacja i modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie – jednego z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. – To przedsięwzięcie bez precedensu – podkreślał marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak podczas uroczystego otwarcia obiektu.

  • Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie w woj. wielkopolski odzyskał swój dawny blask.
  • Renowacja i gruntowny remont jednego z najcenniejszych zabytków Wielkopolski kosztowały 30 mln zł.
  • W lewkowskim kompleksie mieści się nie tylko muzeum. Są pomieszczenia edukacyjne, lodownię przerobiono na piwniczkę ekspozycyjną, a tzw. stara wozownia powiększona została o budynek z salą konferencyjno-bankietową.

W poniedziałek, 3 października odbyło się uroczyste oddanie do użytku – po gruntownej renowacji i modernizacji – Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie w woj. wielkopolskim. Przedsięwzięcie kosztowało 30 mln zł, z czego prawie połowa pochodziła z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, a pozostała część – z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego.

 

„Lewków znów jest nasz, zadbany, wielkopolski”

– Lewków to miejsce związane z dziejami narodowymi, z ludźmi, którzy brali udział w najważniejszych wydarzeniach naszej historii, którą chcemy wspominać i pielęgnować – mówił podczas poniedziałkowej uroczystości wielkopolski marszałek Marek Woźniak.

Podkreślał też rolę i zasługi rodziny Lipskich – właścicieli majątku w Lewkowie od końca XVIII w. do września 1939 r. – a szczególnie Józefa Lipskiego, ostatniego ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie przed II wojną światową.  Przypomniał też tragiczny los pięknego lewkowskiego Zespołu Pałacowo-Parkowego, którego grabież i zniszczenie rozpoczęli niemieccy okupanci.

W lewkowskim pałacu powstało m.in. muzeum (Fot. umww.pl)

W lewkowskim pałacu powstało m.in. muzeum (Fot. umww.pl)

– Ta przebudowa to przedsięwzięcie bez precedensu, jedna z najbardziej gruntownych modernizacji, jaka mogła mieć miejsce, oczywiście z zachowaniem tych wszystkich elementów historycznych, które powinny być zachowane z jednoczesnym uwzględnieniem współczesnych wymagań – powiedział marszałek.

– Najważniejsze, że Lewków został uratowany – zwrócił uwagę Paweł Rajski, starosta ostrowski, dziękując samorządowi woj. wielkopolskiego za decyzje, które umożliwiły wsparcie finansowe renowacji obiektu. – Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie znów jest piękny i znów jest nasz, zadbany, wielkopolski – stwierdził z dumą starosta.

 

Muzeum, pomieszczenia edukacyjne, hotel i sala konferencyjna

Kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Celem projektu był gruntowny remont istniejących budynków, połączony z ich adaptacją na nowe cele.

parterze stał się muzeum, na pierwszym piętrze powstały pomieszczenia edukacyjne, a piwnice przeznaczono na cele usługowo-gastronomiczne. Z kolei w oficynie zachodniej zbudowano hotel z wygodnym zapleczem sanitarnym w każdym pokoju, a lodownię przerobiono na piwniczkę ekspozycyjną.

Renowacja istniejących budynków przewidywała zachowanie ich pierwotnego układu architektonicznego z niezbędnymi pracami umożliwiającymi przyszłe użytkowanie.

Drugą częścią inwestycji była rozbudowa „starej wozowni” o budynek, w którym mieści się sala konferencyjno-bankietowa na 130 osób, połączona podziemnym tunelem z oficyną zachodnią. Przebudowano także otoczenie: wewnętrzne drogi, chodniki i ścieżki.

 

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...