Ukraina

Pałac w Lewkowie odnowiony

 

Renowacja i rozbudowa Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie kosztowała 30 mln zł (Fot. umww.pl)

Renowacja i rozbudowa Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie kosztowała 30 mln zł (Fot. umww.pl)

Zakończyła się gruntowna renowacja i modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie – jednego z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. – To przedsięwzięcie bez precedensu – podkreślał marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak podczas uroczystego otwarcia obiektu.

  • Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie w woj. wielkopolski odzyskał swój dawny blask.
  • Renowacja i gruntowny remont jednego z najcenniejszych zabytków Wielkopolski kosztowały 30 mln zł.
  • W lewkowskim kompleksie mieści się nie tylko muzeum. Są pomieszczenia edukacyjne, lodownię przerobiono na piwniczkę ekspozycyjną, a tzw. stara wozownia powiększona została o budynek z salą konferencyjno-bankietową.

W poniedziałek, 3 października odbyło się uroczyste oddanie do użytku – po gruntownej renowacji i modernizacji – Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie w woj. wielkopolskim. Przedsięwzięcie kosztowało 30 mln zł, z czego prawie połowa pochodziła z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, a pozostała część – z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego.

 

„Lewków znów jest nasz, zadbany, wielkopolski”

– Lewków to miejsce związane z dziejami narodowymi, z ludźmi, którzy brali udział w najważniejszych wydarzeniach naszej historii, którą chcemy wspominać i pielęgnować – mówił podczas poniedziałkowej uroczystości wielkopolski marszałek Marek Woźniak.

Podkreślał też rolę i zasługi rodziny Lipskich – właścicieli majątku w Lewkowie od końca XVIII w. do września 1939 r. – a szczególnie Józefa Lipskiego, ostatniego ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie przed II wojną światową.  Przypomniał też tragiczny los pięknego lewkowskiego Zespołu Pałacowo-Parkowego, którego grabież i zniszczenie rozpoczęli niemieccy okupanci.

W lewkowskim pałacu powstało m.in. muzeum (Fot. umww.pl)

W lewkowskim pałacu powstało m.in. muzeum (Fot. umww.pl)

– Ta przebudowa to przedsięwzięcie bez precedensu, jedna z najbardziej gruntownych modernizacji, jaka mogła mieć miejsce, oczywiście z zachowaniem tych wszystkich elementów historycznych, które powinny być zachowane z jednoczesnym uwzględnieniem współczesnych wymagań – powiedział marszałek.

– Najważniejsze, że Lewków został uratowany – zwrócił uwagę Paweł Rajski, starosta ostrowski, dziękując samorządowi woj. wielkopolskiego za decyzje, które umożliwiły wsparcie finansowe renowacji obiektu. – Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie znów jest piękny i znów jest nasz, zadbany, wielkopolski – stwierdził z dumą starosta.

 

Muzeum, pomieszczenia edukacyjne, hotel i sala konferencyjna

Kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Celem projektu był gruntowny remont istniejących budynków, połączony z ich adaptacją na nowe cele.

parterze stał się muzeum, na pierwszym piętrze powstały pomieszczenia edukacyjne, a piwnice przeznaczono na cele usługowo-gastronomiczne. Z kolei w oficynie zachodniej zbudowano hotel z wygodnym zapleczem sanitarnym w każdym pokoju, a lodownię przerobiono na piwniczkę ekspozycyjną.

Renowacja istniejących budynków przewidywała zachowanie ich pierwotnego układu architektonicznego z niezbędnymi pracami umożliwiającymi przyszłe użytkowanie.

Drugą częścią inwestycji była rozbudowa „starej wozowni” o budynek, w którym mieści się sala konferencyjno-bankietowa na 130 osób, połączona podziemnym tunelem z oficyną zachodnią. Przebudowano także otoczenie: wewnętrzne drogi, chodniki i ścieżki.

 

x

Zobasz także

Kaliska Kapsuła Czasu

Kapsułę czasu zamknięto i zakopano pod nawierzchnią Głównego Rynku w Kaliszu, tuż przy wejściu do ...

3 miliony złotych na kulturę!

Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o przyznaniu 3 mln złotych z budżetu województwa na wydarzenia ...

Dotacja dla szpitala w Lesznie

Marszałek podpisał umowę na ponad 6 mln zł unijnego dofinansowania dla leszczyńskiego szpitala Wojewódzki Szpital ...

Wojewoda anuluje uchwałę

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński unieważnił tzw. uchwałę krajobrazową Rady Miasta Poznania z dnia 24 stycznia ...

Miliony z UE dla Szamotuł

We wtorek 24 stycznia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego odwiedził Szamotuły.  Marszałek podpisał z Remigiuszem ...