Zespoły parkowe zostały przejęte na mocy dekretu PKWN z 1944-ego roku o reformie rolnej. Sąd – powołując się na dwie decyzje wojewody w tej sprawie – uznał, że te nieruchomości nie podlegały pod te przepisy.
– Zespoły nie były związane z działalnością gospodarstwa rolnego – mówiła sędzia Beata Woźniak. – Skoro zespoły dworsko-parkowe w Stawianach i Pawłowie Skockim zostały przejęte przez Skarb Państwa bez podstawy prawnej, żądanie powódek o uzgodnienie treści księgi wieczystej w zakresie tych nieruchomości przez wpisanie następców prawnych Zygmunta i Celiny Chłapowskich w miejsce ujawnionego jako właściciela Skarbu Państwa, zasługiwało na uwzględnienie – stwierdziła sędzia.
To przełom w sprawie, która w sądach ciągnie się już 10 lat. Proces dotyczy nie tylko zespołów dworsko-pałacowych, ale też lasów, gruntów rolnych i innych zabudowań wchodzących w skład majątku Chłapowskich.
Franciszek Trzeciak, mąż Izabeli Chłapowskiej, zapowiada walkę o odszkodowanie za zrujnowane majątki.
– Zwracają nam ruiny. Ruiny pięknych pałaców. Zabytki klasy zerowej zrujnowane. Kozy trzymali, świnie w tych pałacach. Nie wiadomo, co z tym zrobić, nikt tego nie chce. Żeby to postawić na nogi potrzeba stu milionów złotych tak, że to jest taki kulturalny wybieg.
Franciszek Trzeciak w tej sprawie wystąpił też przeciwko Państwu Polskiemu do Trybunału w Strasburgu.
Źródło: Polskie Radio Poznań