Początek odbiorów na Dworcu Głównym

Do 10-15 maja budynek nowego dworca kolejowego PKP Poznań Główny powinien mieć już pozwolenie na użytkowanie. We wtorek 17 kwietnia inwestor – węgierska spółka TriGranit Development zgłosi obiekt do odbioru w Sanepidzie oraz w Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z procedurą, dwa tygodnie później czyli w ostatnich dniach kwietnia będzie można wystąpić do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zgody na dopuszczenie budynku do użytku – zapowiada Przemysław Terlecki, rzecznik prasowy TriGranitu.
Jeżeli nie będzie poważnych zastrzeżeń inspektorów i służb, nowy dworzec będzie mógł bezpiecznie i w komfortowych warunkach przyjąć pierwszych pasażerów na przełomie maja i czerwca, a więc tuż przed Euro 2012. Formalne przekazanie budynku właścicielowi – spółce PKP SA nastąpi 27 maja. Jeszcze przed Euro 2012 zaplanowano oficjalną uroczystość otwarcia dworca Poznań Główny.
Prace na budowie jeszcze trwają. W tej chwili, praktycznie dzień i noc, przez siedem dni w tygodniu trwają prace wykończeniowe, głównie w części sanitarnej, przy układaniu płytek, montowane są drzwi, okna, trwa malowanie stalowych elementów konstrukcji, nad peronami montowana jest warstwa izolacyjna betonowych stropów, które zostaną pokryte tynkiem natryskowym. Na placu przy budowie dworca pracuje ok. 600 osób. Jednakże jak informuje Przemysław Terlecki instalacje i urządzenia, które interesują Sanepid i strażaków są już gotowe, wobec czego można rozpoczynać odbiory, aby nie tracić czasu.

Gotowe są już kasy biletowe, które czekają na umeblowanie i podłączenie komputerów. Już drugi tydzień swoje pomieszczenia dostosowują do swych potrzeb pierwsi najemcy, między innymi kafejki Starbucks, Costa oraz Rossman. Do pomieszczeń biurowych na najwyższej kondygnacji budynku dworca, jeszcze w tym tygodniu może wprowadzić się PKP. Zamontowane i sprawdzone pod względem technicznym są już wszystkie windy łączące hol główny dworca z peronami I, II i III, osadzono i sprawdzono wszystkie ruchome schody, na schodach stałych zamontowano poręcze, trwa wykańczanie kładki stanowiącej główne wejście z Mostu Dworcowego do budynku dworca PKP. Na czas Euro 2012 obsługą pasażerów będzie zajmował się nowy, a także obecny, stary dworzec PKP, który w najbliższym czasie, za pieniądze inwestora przejdzie drobny lifting.
Równolegle z budową dworca trwają prace przy budowie nowego terminala autobusowego PKS na 19 stanowisk, centrum handlowo-rozrywkowego Poznań City Center. Są już gotowe fundamenty pod dworzec PKS, w ziemi zakopano potężny zbiornik retencyjny, który zostanie podłączony do nowego kolektora budowanego wspólnie ze spółką Aquanet. Na terenie wolnych torów dobiegają końca prace związane z wyburzeniem budynków pod planowany, nowy układ komunikacyjno-drogowy. Zakończenie drugiego etapu inwestycji – dworzec autobusowy, drogi, parking rowerowy, trzypoziomowy parking na 1500 aut, galeria handlowa- zaplanowano na IV kwartał 2013 roku.

x

Zobasz także

Brama na Euro otwarta

To jeden z najładniejszych terminali regionalnych w Europie – chwalił marszałek Marek Woźniak, a prezydent ...

29 maja nowy Poznań Główny czeka na pierwszych pasażerów

W rekordowo krótkim czasie, bo po zaledwie dziesięciu miesiącach budowy, mieszkańcy Poznania i pasażerowie kolei ...

Salut wodny nad drogą kołowania

Samolot z oficjalnymi gośćmi jako pierwszy wylądował na nowej drodze kołowania w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica ...

Dworzec na ostatniej prostej

Ten tydzień jest decydujący jeśli chodzi o odbiory techniczne nowego dworca PKP w Poznaniu. TriGranit ...

Ławica ma pozwolenie na użytkowanie

30 marca wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie nowego terminalu Portu Lotniczego Poznań-Ławica, ...