Ukraina

Polowanie na własny kąt

W Poznaniu wzrost kosztów najmu jest wyjątkowo wysoki. Według Otodom od 1 marca do końca sierpnia 2022 wynajęcie mieszkania o powierzchni od 20 do 60 m. kw. podrożało o 28-29 proc. Cena najmu mieszkania większego niż 80 m kw. poszła w górę aż o 35 proc.

Mimo tych wysokich cen w Poznaniu, mieszkań na wynajem dramatycznie brakuje. Oferty znikają z rynku, gdy tylko się pojawią. Czasem najemcy decydują się „w ciemno”, zanim nieruchomość obejrzą i podpiszą umowę. W efekcie coraz więcej jest też ofert fejkowych, służących jedynie wyłudzeniu pieniędzy.

Basia i Szymon szukali dla siebie wspólnej kawalerki. Marzyli o takiej, która nie będzie ich kosztowała więcej niż 2 tys. zł miesięcznie razem z opłatami. Raz nawet pojawiła się nadzieja, ale właścicielka mieszkania nie zgodziła się na kota. Po dwóch miesiącach bezskutecznych poszukiwań para zdecydowała się zamieszkać u rodziców. – To zdecydowanie tymczasowe rozwiązanie, ale wygląda na to, że chwilowo nie stać nas ani na kredyt, ani na wynajem – konkluduje Basia. – W takiej sytuacji trudno startować w dorosłe życie.

Więcej na wyborcza.pl

x

Zobasz także

Fotowoltaika na balkonie

Fotowoltaika na balkonie, beton w głowie. Czy panele dla bloków z rządowymi dopłatami się opłacą? ...

A jednak się buduje

W trzech kwartałach 2022 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, odnotowano wzrost liczby i powierzchni ...

Tu lepiej nie mieszkać

Gdańsk i Rudę Śląską dzieli ponad 500 km, ale także ceny mieszkań z rynku wtórnego. ...

Krach powoli nadchodzi

Wysoka liczba mieszkań oddanych do użytkowania jest efektem budów rozpoczynanych jeszcze w czasie boomu i ...

Poprawa warunków życiowych

Senat bez poprawek do ustawy o poprawie warunków mieszkaniowych .Senat podczas czwartkowego plenarnego posiedzenia nie ...