Ukraina

„Polski ład” godzi w miasta

„Aż 145 mld zł w ciągu 10 lat stracą miasta na Polskim Ładzie” – informuje Związek Miast Polskich. Warszawa ma tracić 1,7 mld zł rocznie – to połowa wydatków, które ponosi miasto na utrzymanie miejskiego transportu. Kraków zuboży się o ponad 500 mln zł, Poznań – 300 mln zł, Gdańsk – 250 mln zł.

Polski Ład zaprezentowany w połowie maja to nowy program gospodarczy Zjednoczonej Prawicy, który zakłada m.in. podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych czy podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł. Jednocześnie podniesiona jednak zostanie składka zdrowotna, której nie będzie można odliczyć od podatku.

Zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Finansów, zmiany spowodują, że 9 mln osób przestanie płacić podatek PIT. Choć rząd zapewnia, że na zmianach skorzystają niemal wszyscy, z obliczeń Związku Miast Polskich wynika, że w dużej mierze stracą na nich miasta, których budżet opiera się na udziałach z PIT.
„Aż 145 mld zł w ciągu 10 lat stracą miasta na 'Polskim Ładzie’ – wynika z projektu ustawy o PIT i CIT, który realizuje założenia rządowego programu w zakresie podatków. Za ten projekt zapłacimy my wszyscy. Społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld” – pisze Związek Miast Polskich.
Więcej na gazeta.pl

x

Zobasz także

Opustoszałe hurtownie

Drożejąca energia w połączeniu z rosnącymi kosztami transportu, pracy i zakupu surowców sprawiają, że ceny ...

Trudne inwestycje

Istnieje poważne ryzyko, że nowelizacja specustawy mieszkaniowej (tzw. lex deweloper) znacząco wydłuży realizację inwestycji mieszkaniowych, ...

Rynek na zakręcie

Inwazja na wschodzie Europy znalazła odbicie w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest, jeśli chodzi ...

Wpływ wojny na inflację

Wojna na wchodzie Europy uderzy rykoszetem w polską gospodarkę. Wzrost cen w związku z inwazją ...

Przegrzanie rynku?

W ostatnich latach na rynku nieruchomości trwała nieprzerwana hossa. Rekordowy był zwłaszcza ubiegły rok, gdy ...