Ukraina

Powstańcze rondo w Rawiczu

W setną rocznicę pierwszej z dwóch bitew o Rawicz Rada Miejska Gminy Rawicz, w dniu 27 grudnia 2018 roku podjęła uchwałę w sprawie nadania rondu przy „wschodniej obwodnicy” Rawicza nazwy Rondo Bitew o Rawicz 1919 roku.

Uroczystego odsłonięcia tablicy informującej o tamtych wydarzeniach historycznych dokonali inicjatorzy uchwały o nadaniu rondu nazwy: Wicestarosta Jakub Moryson i Burmistrz Gminy Rawicz Grzegorz Kubik.

100 lat temu Powstańcy Wielkopolscy dwukrotnie usiłowali zdobyć Rawicz. Bitwy o Rawicz, były jednymi z największych w całym Powstaniu Wielkopolskim. Mimo, iż ani pierwsza bitwa trwająca w nocy z 3 na 4 lutego 1919 r., ani też druga – rozpoczęta wieczorem 5 lutego nie pozwoliła na zdobycie Rawicza, to wydarzenia te przyczyniły się do ostatecznego przyłączenia Rawicza do Polski.

Fot. Starostwo Powiatowe w Rawiczu

x

Zobasz także

Na chodniki w Wierzenicy i Wierzonce

Gmina Swarzędz otrzyma 2 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych ...

Łatwiej dla termomodernizacji?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych ...

Zmiany w bankach ziemi

Uzupełnianie banków ziemi jest dziś kluczowym wyzwaniem, jakie stoi przed firmami deweloperskimi. Wzrosty cen gruntów ...

Jesienny przegląd budów

Jesień na dobre zadomowiła się w Wielkopolsce. Deweloperzy, podkreślają, że bardzo ciepłe lato oraz słoneczny ...

Tramwajem na Naramowice

Najważniejsza dla mieszkańców północnego Poznania inwestycja wkracza w etap realizacji. Podpisano umowę z generalnym wykonawcą ...