Ukraina

Prezydent wręczył klucze do mieszkań przy Rubieży

Dziewięciu lokatorów odebrało z rąk prezydenta Jacka Jaśkowiaka klucze do nowych mieszkań komunalnych przy ul. Rubież w Naramowicach. Przy ul. Rubież Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przekazał do użytkowania dwa kolejne budynki z 62 mieszkaniami. Są one dostosowane do różnych potrzeb mieszkańców. W blokach jest 15 lokali trzypokojowych, 32 dwupokojowe oraz 15 kawalerek o powierzchni od 30 do 73 m kw. W każdej klatce wykonano po jednym mieszkaniu wyposażonym w udogodnienia dla mieszkańców na wózkach inwalidzkich.
Zaprojektowano także 2 lokale użytkowe. Miejsca postojowe znajdują się na placu przed budynkami. Wykonawcą była firma INFRA. Budowa trwała nieco ponad rok. Koszt 1 m kw. wyniósł 1900 zł.
Czynsz za najem kształtuje się pomiędzy 10,35 a 11,45 zł/m kw.

– Najwięcej oddajemy lokali dwupokojowych o powierzchni około 50 m kw., czyli takich, jakich najczęściej oczekują najemcy komunalni zainteresowani poprawą swoich warunków mieszkaniowych i przeprowadzką do nowych ,,M”. Na wyraźne życzenie przyszłych najemców projektant budynków przewidział budowę balkonów oraz wygospodarował na klatkach schodowych pomieszczenia gospodarcze – wyjaśnia Arkadiusz Stasica, prezes ZKZL.
Państwo Maria i Andrzej otrzymali 51-metrowe mieszkanie 2-pokojowe. Przedtem mieszkali w jednym z baraków na Kopaninie, gdzie warunki mieszkaniowe były nieporównywalnie gorsze. Ogrzewanie piecowe, brak łazienki. Tu będą mieli wszystkie wygody. Na zamianę czekali ponad 2 lata. Dlatego teraz nie kryją radości z możliwości przeprowadzki. Co prawda czynsz znacznie wzrośnie z 4,90 na 11,45 zł za metr, ale tam trzeba jeszcze doliczyć koszty opału oraz niewygody związane z paleniem. Za wygody trzeba płacić – uzasadnia pani Maria.
Pani Małgorzata przeprowadziła się z nowego budynku komunalnego na Nadolniku, ale potrzeba przeprowadzki podyktowana była dostosowaniem mieszkania dla niepełnosprawnej córki. I takie 2-pokojowe mieszkanie na parterze ze specjalnie przystosowaną łazienką otrzymała czekając jedynie pół roku. – Poszczęściło nam się – cieszy się lokatorka trzymając w ręce bukiet kwiatów.

– Może to nie jest standard taki, jaki oferują deweloperzy, ale każdy może tu godnie mieszkać, czysto, w przyzwoitych warunkach. Ale takich mieszkań ZKZL ma w przygotowaniu 900. Także PTBS przygotowuje następne 1100 mieszkań. Kolejny 1000 będziemy próbowali wybudować razem ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Po pierwsze jest wola polityczna, aby budować mieszkania komunalne i socjalne dla tych, którzy nie zarabiają kroci, którzy może gorzej sobie radzą, albo mają niezbyt wysoko opłacaną pracę. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu na kupno mieszkania także zasługują na to, aby godnie żyć i jest wola, aby dla nich takie mieszkania budować – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak.Prezydent zapewnił też mieszkańców o wybudowaniu tramwaju do Naramowic. Dzięki temu będą w przyszłości dobrze skomunikowani zresztą miasta.
– Nigdy polityka mieszkaniowa, która jest mi tak droga nie była tak wysoko w priorytetach prezydenta. Do 2014 roku prezydent uważał, że mieszkanie jest sprawą, którą każdy powinien załatwić sobie sam, miasto nie ma tu dużo do powiedzenia. Umykały sprawy ludzi, których nie stać na czynsz rynkowy, na kredyt hipoteczny. Dziś mamy zupełną zmianę podejścia. W ZKZL nigdy nie było tak szerokiego frontu inwestycyjnego. Jednocześnie jest przygotowywanych 10 inwestycji, niedawno wbijaliśmy łopatę przy Bolka, Abpa Dymka, za chwilę będzie ogłaszany przetarg na nową inwestycję przy Zawadach. Widać pełną otwartość wszystkich służb odpowiedzialnych za inwestycje. Cieszymy się zatem, że wielu rodzinom możemy poprawić komfort zamieszkania i mamy z tego satysfakcję – podkreślił wiceprezydent Tomasz Lewandowski odpowiedzialny za tę dziedzinę.

Budynki komunalne przy Rubieży to pierwsze zrealizowane po 3-letniej przerwie przez ZKZL jako spółkę prawa handlowego. Ale przed końcem roku przybędzie kolejnych 90 przy nieodległej ul. Bolka w Naramowicach. Trwa także wspomniana budowa przy ul. Abpa W. Dymka na Nowym Mieście. Następne inwestycje są na różnym etapie realizacji. W marcu planowane jest rozpoczęcie budowy 48 lokali przy ul. Zawady. W planach spółki jest budowa bloków przy ul. Opolskiej w miejscu baraków (300 lokali), ul. Biskupińskiej (150), Nadolniku (60), Darzyborskiej (32), Hulewiczów (48) oraz przy Kopaninie (192).

To dobre prognozy dla tych, którzy tym razem nie doczekali się zaspokojenia ich oczekiwań, gdyż chętnych do zamieszkania przy Rubieży było ponad 3 razy więcej niż lokali. Mają więc szansę na zdobycie nowego lokum w kolejnych inwestycjach.

x

Zobasz także

Zaludnić pustostany

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego tylko w Warszawie jest aż 4,5 tysiąca pustostanów. W całej ...

Iluzja domu bez pozwolenia

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia? Inwestorów czeka terapia szokowa Koszty zakupu materiałów budowlanych i ...

To był „czarny maj”

„Czarny maj” na rynku mieszkaniowym w Polsce. Analitycy piszą o gwałtownym spadku sprzedaży – To ...

Tanio już było

Warszawa (+1901 zł), Białystok (+1895 zł) i Szczecin (+1647 zł) zanotowały największe wzrosty rok do ...

Zapaść na rynku najmu

Mieszkania na wynajem znikają na pniu. Każdą ofertą zainteresowanych jest kilkunastu potencjalnych najemców – mówi ...