Fotografia wnętrz

Program Moja Woda

Pierwsza edycja programu Moja Woda ruszyła w lipcu 2020 roku. W tym roku budżet programu Moja Woda wynosi 100 mln zł, wnioski złożyło ponad 17 tys. wnioskodawców na ponad 81,4 mln zł – poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Wiceminister, odpowiadając na pytanie posła Mariusza Trepki (PiS) dotyczące aktualnego statusu programu Moja Woda, powiedział, że inicjatywa ta „odnosi bardzo dobre rezultaty i jest niezwykle potrzebna”. Jak przypomniał, „program Moja Woda ma na celu zwiększenie retencjonowania wód opadowych, zapobieganie podtopieniom, właściwe wykorzystanie wód w okresach suszy”. Dodał, że w Polsce „często obserwujemy bezrefleksyjne marnotrawienie wód opadowych”.

Wiceminister poinformował, że program Moja Woda „został zaprojektowany do 2024 roku, w kolejnych latach będą kolejne edycje ustanawiane, w tym roku budżet wynosi 100 mln zł i na dzień 17 maja wnioski złożyło do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 17 tys. 54 wnioskodawców na łączną kwotę 81 mln 410 409 zł”.

Wiceminister stwierdził, że jeśli wcześniej zostanie wyczerpany budżet programu, to wnioski, które wpłyną uzyskają dofinansowanie w kolejnym roku po uruchomieniu następnej edycji.

Pierwsza edycja programu Moja Woda ruszyła w lipcu 2020 roku. To inicjatywa mająca na celu łagodzenie skutków suszy w Polsce i ograniczanie zagrożeń powodziowych poprzez budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę.

Do dofinansowania w programie Moja woda kwalifikuje się zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Dofinansowany może być również zakup urządzeń zbierających wodę i przesyłających ją do zbiornika oraz sam zbiornik i instalacje.

x

Zobasz także

Parking przy Palmiarni

W miejscu obecnego parkingu u stóp Wzgórza Winnego, na którym znajduje się Palmiarnia w Zielonej ...

Wiatraki dla gmin

Możliwość łagodzenia przez gminy niektórych restrykcji, dotyczących elektrowni wiatrowych będą przewidywać regulacje, nad którymi pracuje ...

Finał po 100 latach

Nowe mieszkania, biura, lokale usługowe i pracownia twórcza znalazły się w zrewitalizowanej przez Łódź XIX-wiecznej ...

Manhatan w Krakowie

680-hektarowy teren na południu Krakowa może stać się w przyszłości dzielnicą wysokich wieżowców. Miasto opracowuje ...

Rośnie UMWZ w Szczecinie

Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego nabiera kształtów. Demontaż rusztowań pozwolił ocenić, jak efektownie będzie ...