Ukraina

Przegrzanie rynku?

W ostatnich latach na rynku nieruchomości trwała nieprzerwana hossa. Rekordowy był zwłaszcza ubiegły rok, gdy zbudowaliśmy najwięcej mieszkań od czasów Gierka. Rynek w dalszym ciągu jest rozpędzony, ale zdaniem ekspertów dobra koniunktura z poprzednich lat już się nie powtórzy. Powód? Deweloperom zaczyna brakować gruntów, a kredyty są mniej dostępne. Pesymistycznych czynników jest jednak więcej.

W ubiegłym roku zbudowano najwięcej mieszkań od 1979 roku. Łącznie oddano do użytku prawie 235 tys. domów i mieszkań o łącznej powierzchni 21,8 mln mkw. To najwyższy wynik od ponad czterech dekad. Wprawdzie w latach 70-tych budowano więcej, ale przeciętna nieruchomość miała niecałe 64 mkw. a dziś to prawie 93 mkw.

Większość nowych lokali zbudowali deweloperzy. Jak wynika z danych firmy HRE Investments w całym ubiegłym roku dostali pozwolenia na realizację prawie 213 tys. mieszkań. To wynik o 23,9 proc. lepszy niż w 2020 roku, gdy wydano prawie 172 tys. takich pozwoleń.

Dodatkowo w ubiegłym roku Polacy pożyczyli na zakup mieszkań najwięcej w historii. Zadłużyliśmy się, jak wynika z BIK na prawie 89 mld zł. To o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Daje to lepszy wynik niż w najbardziej rekordowym pod tym względem 2008 roku, gdy wzięliśmy kredyty na blisko 70 mld. zł.

Banki zalała fala wniosków o hipoteki

Dlaczego ubiegły rok był tak rekordowy? Zdaniem ekspertów HRE Investments Polacy ruszyli po kredyty, bo banki poluzowały kredytową politykę. Zaczęły ponownie przyjmować wnioski od osób mających niski wkład własny. Dodatkowo kredyty zaciągnęły osoby, które planowały to zrobić w 2020 roku, ale wtedy zrezygnowały z powodu obostrzeń związanych z pandemią.

W efekcie już w marcu 2021 roku banki zanotowały rekordowe wyniki. Na przykład w maju, jak podaje HRE Investments wypłacały każdego dnia kredyty mieszkaniowe o wartości prawie 400 mln zł. Dało to łączną sumę wypłat na poziomie 7,5 mld złotych w ciągu miesiąca. Kolejne miesiące były jeszcze lepsze. W okresie od lipca do października banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę ponad 8 mld zł miesięcznie.

Źródło:interia.pl

x

Zobasz także

Opustoszałe hurtownie

Drożejąca energia w połączeniu z rosnącymi kosztami transportu, pracy i zakupu surowców sprawiają, że ceny ...

Trudne inwestycje

Istnieje poważne ryzyko, że nowelizacja specustawy mieszkaniowej (tzw. lex deweloper) znacząco wydłuży realizację inwestycji mieszkaniowych, ...

Rynek na zakręcie

Inwazja na wschodzie Europy znalazła odbicie w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest, jeśli chodzi ...

Wpływ wojny na inflację

Wojna na wchodzie Europy uderzy rykoszetem w polską gospodarkę. Wzrost cen w związku z inwazją ...

Jaki krajobraz Poznania

O efektach pracy w ubiegłym roku i planach na rok bieżący rozmawiali na środowym posiedzeniu ...