Przetarg na dwie obwodnice

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt i budowę kolejnych dwóch obwodnic w województwie wielkopolskim. Inwestycje dotyczące Gostynia i Żodynia będą realizowane w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 określa priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic na sieci dróg krajowych. Docelowo w południowo-zachodniej części województwa ma ich powstać osiem, w ciągu sześciu dróg krajowych. Część z nich to zadania, dla których trwa już etap opracowania dokumentacji projektowej.

Aktualnie droga krajowa nr 12, która prowadzi przez Gostyń jest niskich standardów i parametrów technicznych. Wpływa na to istniejący stan nawierzchni, układ i ilość skrzyżowań oraz natężenie ruchu pojazdów. Długo oczekiwana obwodnica pozwoli na wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego.

Projekt budowy obwodnicy  Żodynia o długości blisko 2,5 km zakłada natomiast wyprowadzenie z miejscowości ruchu tranzytowego, koncentrującego się w ciągu DK32. Jest ona połączeniem pomiędzy drogami ekspresowymi S3 i S5.

Również w tym przypadku nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu regionalnego i dalekobieżnego, w szczególności pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą.

x

Zobasz także

Czy Wapno pochłonie ziemia

Część wielkopolskiej Wapno pod koniec lutego zapadła się pod ziemię. Specjaliści z Centrum Geozagrożeń Państwowego ...

Wycięli 124 drzewa i krzewy

Drzewa zniknęły w ostatnim czasie z wielu jarocińskich ulic w centrum miasta. Jak podaje portal ...

Nie ma zagrożenia powodziowego

Nie ma zagrożenia powodziowego w Wielkopolsce – poinformował wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego dyrektor Regionalnego Zarządu ...

Urbaniści nagrodzili Pleszew

Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce zdobyła nagrodę Grand Prix ...

Gazociąg relacji Grodzisk-Kościan

W Wielkopolsce powstaną 24 km gazociągu; wydano decyzję lokalizacyjną dla budowy gazociągu wysokiego ciśnienia relacji ...