Przetarg na dwie obwodnice

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt i budowę kolejnych dwóch obwodnic w województwie wielkopolskim. Inwestycje dotyczące Gostynia i Żodynia będą realizowane w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 określa priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic na sieci dróg krajowych. Docelowo w południowo-zachodniej części województwa ma ich powstać osiem, w ciągu sześciu dróg krajowych. Część z nich to zadania, dla których trwa już etap opracowania dokumentacji projektowej.

Aktualnie droga krajowa nr 12, która prowadzi przez Gostyń jest niskich standardów i parametrów technicznych. Wpływa na to istniejący stan nawierzchni, układ i ilość skrzyżowań oraz natężenie ruchu pojazdów. Długo oczekiwana obwodnica pozwoli na wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego.

Projekt budowy obwodnicy  Żodynia o długości blisko 2,5 km zakłada natomiast wyprowadzenie z miejscowości ruchu tranzytowego, koncentrującego się w ciągu DK32. Jest ona połączeniem pomiędzy drogami ekspresowymi S3 i S5.

Również w tym przypadku nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu regionalnego i dalekobieżnego, w szczególności pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą.

x

Zobasz także

Geoportal lokalny Gorzowa

Na bazie rozwiązań technologicznych polskiej firmy GIAP – polskiego dostawcy usług technologicznych dla sektora publicznego ...

Odnowa kaliskich kamienic

Kalisz przeznaczy w tym roku milion złotych na dotacje do remontów i prac konserwatorskich prywatnych ...

Awarie oczyszczalni w Obornikach

Dwie awarie stwierdzili inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu (WIOŚ) w oczyszczalni ścieków w ...

Czy Wapno pochłonie ziemia

Część wielkopolskiej Wapno pod koniec lutego zapadła się pod ziemię. Specjaliści z Centrum Geozagrożeń Państwowego ...

Wycięli 124 drzewa i krzewy

Drzewa zniknęły w ostatnim czasie z wielu jarocińskich ulic w centrum miasta. Jak podaje portal ...