Fotografia wnętrz

Raport o akcji „Trzymaj ciepło”

Inicjatywa „Trzymaj ciepło” ma na celu sprawdzenie sytuacji termicznej budynków oraz uświadamianie mieszkańcom, zarządcom i właścicielom budynków potrzeby dbałości o odpowiednią izolację, oszczędność ciepła i oszczędność kosztów ogrzewania. Istotny jest również walor edukacyjny. Dzięki badaniom termowizyjnym udaje się, chociażby sygnalizacyjnie, wskazać w jakich miejscach i w jakim zakresie dochodzi do utraty ciepła w budynkach (na przykład nieszczelne okna, nieprawidłowo ocieplone ściany, ubytki w spojeniach). Takie sytuacje skutkują niższą temperaturą w budynku i wyższymi kosztami ogrzewania.

Liczba zainteresowanych udziałem w tej akcji jest w każdym roku większa niż liczba zaplanowana do przebadania. Zdaniem Andrzeja Rataja warto kontynuować akcję w przyszłości i rozwijać ją, co jest z każdym rokiem coraz bardziej istotne ze względu na rosnące koszty ogrzewania, stan budynków i potrzebę dbałości o ochronę środowiska.

Z odpowiedzi udzielonej przez wiceprezydenta Poznania Bartosza Gussa dla radnego Andrzeja Rataja dowiadujemy się, że w ramach akcji „Trzymaj ciepło” przeprowadzonych w latach 2010-2021, w poszczególnych edycjach wzięło udział:

1 edycja – 200 domów jednorodzinnych,
2 edycja – 627 domów jednorodzinnych,
3 edycja – 452 domów jednorodzinnych,
4 edycja – 450 domów jednorodzinnych,
5 edycja – 365 domów jednorodzinnych i 20 kamienic,
6 edycja – 627 domów jednorodzinnych,
7 edycja – 500 domów jednorodzinnych i 40 kamienic,
8 edycja – 500 domów jednorodzinnych i 30 kamienic,
9 edycja – 435 domów jednorodzinnych i 30 kamienic,
10 edycja – 603 domów jednorodzinnych i 30 kamienic,
11 edycja – 500 domów jednorodzinnych,
12 edycja – 355 domów jednorodzinnych i 18 kamienic.

Akcja „Trzymaj ciepło” ma przede wszystkim wymiar edukacyjny. Osoby biorące w niej udział otrzymują raport informujący o miejscach, w których budynek traci ciepło. Raport może zostać wykorzystany do podjęcia decyzji kiedy i gdzie w pierwszej kolejności przeprowadzić inwestycje termomodernizacyjne. Potrzebę poprawy sytuacji termicznej wykazuje od 70-75% badanych domów jednorodzinnych i wszystkie kamienice.

x

Zobasz także

Metamorfoza Al.Wielkopolskiej

Aleja Wielkopolska przeszła metamorfozę. Pojawiły się nowe rośliny i ekologiczna nawierzchnia, która wymaga szczególnej konserwacji ...

Plany Na Ostrów Tumski

Zmiany w tegorocznym i przyszłorocznym budżecie były głównym tematem środowego posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej i ...

Trochę Wiednia w MPK

Prace związane z modernizacją przystanków tramwajowych Rynek Jeżycki na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu zmierzają ku ...

Rowery miejskie passe?

W zakończonym sezonie działania Poznańskiego Roweru Miejskiego (PRM) jednoślady wypożyczono ponad 320 tys. razy, co ...

Rynki na listę UNESCO

Podczas sesji Rady Miasta radny Paweł Sowa wygłosił oświadczenie. Ponowił w nim propozycję wpisania poznańskich ...