Ukraina

Rekordowe targi mieszkań w Poznaniu

– To były rekordowe targi, tak dużych jeszcze nie było – ocenia Andrzej Łuczyszyn, dyrektor generalny spółki Nowy Adres organizującej targowe imprezy. W miniony weekend w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich zaprezentowało się prawie 140 wystawców. W sobotę i niedzielę 25 i 26 lutego stoiska wystawców ciągnęły się daleko w głąb hali nr 3 MTP, na której zazwyczaj wiosną i jesienią odbywają się w Poznaniu Targi Mieszkań i Domów. Większą lub mniejszą powierzchnię wynajęli zarówno wszyscy liczący się gracze na rynku inwestycji mieszkaniowych aglomeracji poznańskiej, jak i znacznie mniejsi inwestorzy, którzy po raz pierwszy zdecydowali się zaprezentować swoje oferty na targach. Także i tym razem nie zabrakło propozycji z mniejszych miast oddalonych nieco od Poznania, jak na przykład Środa Wlkp.
Jak zawsze oferty kredytowe przedstawiały banki oraz doradcy finansowi.
Dyrektor Łuczyszyn ocenia, że targi mieszkaniowe w Poznaniu pod względem ilości wystawców i odwiedzających wyprzedziły inne podobne imprezy Nowego Adresu, organizowane m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie. Bo na brak zainteresowania potencjalnych klientów – szczególnie w sobotę – wystawcy na pewno nie narzekali. Stoiska deweloperów – a wielu z nich na te targi przygotowało okazałe, wielometrowe zabudowy – przez oba dni imprezy były oblegane przez zainteresowanych.
– Zarówno nasi klienci jak i my jesteśmy bardzo zadowoleni z tych targów – podsumowuje Andrzej Łuczyszyn.
Ostatnie dwa lata w branży nieruchomości mieszkaniowych były rekordowe od 2008 r. Popyt na nowe mieszkania, stymulowany w znacznej mierze przez rządowy program Mieszkanie dla Młodych, nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Zmieniły się już nieco preferencje poszukujących mieszkania, którzy częściej skłaniają się już ku mniejszym mieszkaniom 3-pokojowym, niż 2-pokojowym. W przypadku domów bądź segmentów zainteresowani są powierzchniami ok. 100-metrowymi, do max. 120 m kw.
Na targach czekały na nich zarówno już gotowe lokale w Poznaniu i gminach ościennych (choć tu z uwagi na wielkość ubiegłorocznej sprzedaży wybór był znacznie ograniczony), nieruchomości, które będą do odbioru w ciągu najbliższych miesięcy oraz nowe oferty lokalizacyjne. Jak zwykle bowiem wiosenne targi są miejscem debiutu nowych inwestycji. A tych także nie brakowało.
W Nickel Development na targach zadebiutował już dziesiąty etap osiedla Księżnej Dąbrówki – Fosowa i Gościniec. Echo Investment zamierza wybudować kolejne osiedle w swoim kompleksie w Naramowicach o nazwie Perspektywa. Grupa deweloperska Arkadia Broker przygotowała projekt Bliskie Zawady. Dom-Eko rozpoczyna budowę Polanki Kameralnej. Nieopodal UWI Inwestycje planuje Maltę26. Drugą nowością tego inwestora są Nowe Jagiełły 12N. W pobliżu jeziora Maltańskiego Ingenium przygotowuje osiedle Biała Góra. Mak Dom zbuduje nowy kompleks Rembertowska Park II na Grunwaldzie. A przy ul. Pogodnej w marcu ruszy sprzedaż mieszkań w inwestycji Pogodny Skwer. Domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej przy ul. Ostrowskiej w Szczepankowie zaprezentowała firma AMD Development. Family House uruchamia nowy, duży projekt mieszkaniowy. Na pograniczu poznańskiej Sterołęki i Czapurów w kilku etapach powstawać będzie osiedle Poznańskie.
Jeszcze więcej nowych ofert pochodzi spod Poznania. Osiedle Promykowe przy ul. Zbożowej w Plewiskach zaprojektowała firma Kaproma. Następna propozycja to Osada Lusowo – apartamenty nad jeziorem. GEP House swą nową inwestycję zaplanował w Dopiewcu. Cztery kameralne apartamenty przy lesie w Dąbrówce oferuje Grand Projekt. Osiedle Lipowe z domami szeregowymi powstanie w Kleszczewie. Podobna zabudowa zaplanowana jest na osiedlu Sosnowa w Daszewicach. W sąsiednich Kamionkach mamy osiedle Zielone Kamionki II firmy Tefra House. Firma Nova Forma zbuduje szeregówki w Koninku. Tam też Nowe Koninko II proponuje Skaland. Osiedle Sowie w Dachowej to oferta firmy Inrea.
Kalinova to osiedle firmy More Place w Suchym Lesie. Duda Development zbuduje na tamtym terenie Nowe Złotniki, a BGR Deweloper – Złotniki Park. Nowością firmy Chronos Development są mieszkania na osiedlu Husarskim w Swarzędzu-Kruszewni. Komfortia to nowa propozycja firmy Twoje M w Rokietnicy. Osiedle Puszcza Zielonka w Miękowie oferuje Expert Home. W Biedrusku Przedsiębiorstwo BTM zaprojektowało osiedle Aurinia. Po raz pierwszy na poznańskich targach pojawił się tez inwestor osiedla Nowa Środa.
Goście targowi zwrócili niewątpliwie uwagę na atrakcyjne rabaty i promocje, które przygotowało kilku inwestorów. Odwiedzając na przyklad stoisko firmy Agrobex klienci mogli odebrać bony upoważniające do zniżki na mieszkania do 4 proc. Promocja dotyczyła niemal wszystkich inwestycji.
– Ponadto na osiedlu Wilczak 20, konkretnie w budynku C, proponowaliśmy wykończenie „pod klucz” w cenie mieszkania – zaznacza Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu.
Nowy Adres – organizator targów – jak zwykle wyróżnił trzech wystawców za atrakcyjne stoiska i profesjonalną obsługę. Pierwsze miejsce przyznano Agrobex-owi, drugie – Duda Development, a trzecie – Tefra House. Gratulujemy!
Następna okazja poznania w jednym miejscu niemal całej oferty mieszkaniowej aglomeracji poznańskiej pojawi się jesienią.

x

Zobasz także

Zaludnić pustostany

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego tylko w Warszawie jest aż 4,5 tysiąca pustostanów. W całej ...

Iluzja domu bez pozwolenia

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia? Inwestorów czeka terapia szokowa Koszty zakupu materiałów budowlanych i ...

To był „czarny maj”

„Czarny maj” na rynku mieszkaniowym w Polsce. Analitycy piszą o gwałtownym spadku sprzedaży – To ...

Tanio już było

Warszawa (+1901 zł), Białystok (+1895 zł) i Szczecin (+1647 zł) zanotowały największe wzrosty rok do ...

Zapaść na rynku najmu

Mieszkania na wynajem znikają na pniu. Każdą ofertą zainteresowanych jest kilkunastu potencjalnych najemców – mówi ...