Ukraina

Rekordowy rok budowlańców

W 2021 roku oddano w Polsce do użytkowania prawie 235 tys. nowych domów i mieszkań. To najwyższy wynik od ponad czterech dekad. W latach 70. XX wieku budowaliśmy co prawda więcej, ale przeciętna nieruchomość miała niecałe 64 m kw. Dziś są to prawie 93 metry.

Prawie 235 tysięcy nowych domów i mieszkań o łącznej powierzchni 21,8 mln metrów kwadratowych. Takie są dokonania rodzimego sektora budownictwa w 2021 roku. Mamy więc do czynienia z największą liczbą mieszkań oddanych do użytkowania od 1979 roku i historycznym rekordem powierzchni nieruchomości, które powstały w ciągu roku.
Liczba pozwoleń wyraźnie wzrosła

Trzonem budownictwa w Polsce są firmy deweloperskie, które budują dwie na trzy nowe nieruchomości. Dlatego warto szczególnie wnikliwie obserwować ich dokonania. Jak się okazuje w całym ubiegłym roku firmy te dostały pozwolenia na wybudowanie prawie 213 tys. nowych lokali mieszkalnych. Wynik ten jest o 23,9 proc. lepszy w porównaniu z rokiem 2020, w którym wydano prawie 172 tys. takich pozwoleń.

x

Zobasz także

Urok małego M

Mniejsze mieszkania wracają do łask. To efekt zaostrzania polityki kredytowej banków i coraz wyższych cen ...

Łupią bez skrupułów

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości w 2022 r. idą w górę. – Niestety, radni wielu ...

Co z cenami mieszkań

Dane z rynku nowych mieszkań wskazują, że ceny w największych miastach w listopadzie szły jeszcze ...

Kupili za prawie 11 mld zł

Prawie 11 miliardów złotych – tyle warte są mieszkania, które w pierwszym półroczu tego roku ...

Debata burmistrzów świata

W ramach przyszłorocznego Światowego Forum Miejskiego w Katowicach zorganizowane zostanie spotkanie burmistrzów z całej Europy, ...