Ukraina

Rekordowy rok budowlańców

W 2021 roku oddano w Polsce do użytkowania prawie 235 tys. nowych domów i mieszkań. To najwyższy wynik od ponad czterech dekad. W latach 70. XX wieku budowaliśmy co prawda więcej, ale przeciętna nieruchomość miała niecałe 64 m kw. Dziś są to prawie 93 metry.

Prawie 235 tysięcy nowych domów i mieszkań o łącznej powierzchni 21,8 mln metrów kwadratowych. Takie są dokonania rodzimego sektora budownictwa w 2021 roku. Mamy więc do czynienia z największą liczbą mieszkań oddanych do użytkowania od 1979 roku i historycznym rekordem powierzchni nieruchomości, które powstały w ciągu roku.
Liczba pozwoleń wyraźnie wzrosła

Trzonem budownictwa w Polsce są firmy deweloperskie, które budują dwie na trzy nowe nieruchomości. Dlatego warto szczególnie wnikliwie obserwować ich dokonania. Jak się okazuje w całym ubiegłym roku firmy te dostały pozwolenia na wybudowanie prawie 213 tys. nowych lokali mieszkalnych. Wynik ten jest o 23,9 proc. lepszy w porównaniu z rokiem 2020, w którym wydano prawie 172 tys. takich pozwoleń.

x

Zobasz także

Drożej za wynajem

Ok. 15,3 mln lokali – tyle wynosi zasób mieszkaniowy w Polsce. Niemal 235 tys. zostało ...

Ceny pójdą w górę

Napływ uchodźców wojennych z Ukrainy powoduje wyższy popyt na mieszkania; pomimo spadku zdolności kredytowej Polaków ...

Gdzie budują najwięcej

Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w minionym roku deweloperzy rozpoczęli budowę 166 285 ...

Najlepsze warunki mieszkaniowe

Wśród polskich miast powyżej 20 tys. mieszkańców najlepsze warunki mieszkaniowe są w Kołobrzegu, Wrocławiu, Sopocie, ...

Coraz mniej mieszkań

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział systemowe wsparcie dla osób, które zdecydują się na pomoc uchodźcom. – ...