Ukraina

Remont Starego Rynku

Wykonawca nowej płyty poznańskiego rynku staromiejskiego ma już pozwolenie na budowę. Na razie prowadzi prace przygotowawcze, ale w najbliższych dniach rozpocznie prace budowlane.

Dotychczas wykonawca skupiał się na „wyprzedzających badaniach archeologicznych oraz selekcji i inwentaryzacji zabytkowej kamiennej kostki”, pokrywającej rynek. Kompletował też niezbędną dokumentację.

W czerwcu zakres tych prac znacząco się poszerzy, dlatego na poznańskim rynku konieczne będą kolejne wygrodzenia, w tym także ciągów pieszych. Trasy prowadzące przez poznański rynek będą tak wyznaczane, by piesi mogli dojść do każdego budynku. Wejścia do tamtejszych lokali gastronomicznych będą więc – mimo remontu rynku – dostępne dla turystów i mieszkańców.

Prace budowlane rozpoczną się od rozbiórki m.in. krawężników i nawierzchni chodników. Później prowadzone będą także prace związane z infrastrukturą podziemną. W pierwszej kolejności będzie to renowacja sieci wodociągowej i przebudowa sieci gazowej.

Równolegle kontynuowane będą badania archeologiczne w miejscu dwóch planowanych zbiorników retencyjnych, tzn. przy budynku Wagi Miejskiej i domkach budniczych. Wkrótce rozpoczną się także prace archeologiczne w miejscu planowanej rozbudowy podziemnej toalety publicznej.

„Celem inwestycji jest poprawa komfortu poruszania się, by była to przestrzeń przyjazna dla wszystkich” – informuje poznański magistrat. Powstanie nowa, równa nawierzchnia płyty Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Wykorzystany zostanie również zabytkowy, usytuowany tam dotychczas materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe.

Planowane są też wyspy zieleni w formie klombów z drzewami i siedziskami. Pod nawierzchnią powstanie kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi. Zmodernizowane bądź przebudowane zostanie oświetlenie oraz sieci: wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa. Zakres prac obejmuje również m.in. modernizację monitoringu miejskiego i rozbudowę podziemnej toalety publicznej.
Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Srebrny Fyrtel dla seniorów

Oficjalne otwarcie Srebrnego Fyrtla nastąpiło w środę, 10 maja. – Takie miejsce, jakim jest Srebrny Fyrtel, ...

Nie chcą wycinki lasu

Jak podaje portal gminakornik.pl, mieszkańcy Czmońca i Radzewa są przeciwni planom PKN Orlen. Koncern chce ...

Pielęgnacja „Krzysztofa”

Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął prace pielęgnacyjne w koronie dębu „Krzysztof” na Wildzie. Drzewo zostało ustanowione ...

Kiedy powrócą neony?

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie zachowania i przywrócenia neonów w przestrzeni publicznej Poznania. ...

Na Sołaczu też strefa

Zarząd Dróg Miejskich chce w tym roku poszerzyć Strefę Płatnego Parkowania o część Sołacza najbliższą ...