Remont szkoły przy Różanej

Coraz bliżej do zakończenia pierwszego etapu remontu elewacji zabytkowego budynku Zespołu Szkół nr 5, u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego.

– Szkoła przy ul. Różanej to jakby młodsza siostra placówki z ul. Berwińskiego. Obie powstały przed pierwszą wojną światową i zbudowano je w tym samym stylu. Nawet okolica jest podobna, ponieważ oba budynki znajdują się przy znanych parkach – Wilsona i Drwęskich. Ponad sto lat po swoim powstaniu budynki obu szkół w tym samym czasie zyskują odnowione elewacje – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Przy okazji prac remontowych budynku Zespołu Szkół nr 5 nie zapomniano o detalach, na które warto zwrócić uwagę przechodząc obok – płaskorzeźbach elewacyjnych pokazujących sceny z popularnych bajek o Czerwonym Kapturka, czy Jasiu i Małgosiu oraz charakterystycznych niebieskich drzwiach i oknach.

Liczący ponad sto lat gmach, nawiązujący w swej architekturze do budownictwa renesansowego i barokowego, wymagał prac renowacyjnych. Rozpoczęty latem pierwszy etap remontu obejmuje elewację zachodnią, północną szkoły i wschodnią sali gimnastycznej.

Oprócz naprawy i uzupełnienia tynku elewacyjnego w zakres prac wchodzą m.in. osuszenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych, naprawa rys, pęknięć i ubytków w murze, a także renowacja podcieni arkadowych wejść, cokołu i filarów z granitu oraz elementów z tufu wulkanicznego. Konserwacji poddano detale ozdobne i płaskorzeźby z piaskowca, drzwi oraz okna, których część wymieniono, wyremontowano schody zewnętrzne. Do zadań wykonawcy należy również zagospodarowanie terenu.

Wszystkie roboty były i są realizowane pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, bo budynek od 1984 roku jest wpisany do rejestru zabytków.
Źródło: biuletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

Dla kogo Hipodrom Wola

Podczas wrześniowych obrad sejmikowej Komisji Gospodarki dyskutowano m.in. o Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola. Okazją ...

Przebudowa centrum

fot. PIM Prace ruszyły w kwietniu i postępują zgodnie z planem. Obecnie przebudowywany jest odcinek ...

25 lat Osiedla Strzeszyn

Z okazji 25 rocznicy powstania samorządu pomocniczego na Strzeszynie list gratulacyjny przekazał przewodniczący Rady Miasta ...

Powrót książnicy na Prusa

Poznań, ul. Prusa 3 – warto zapamiętać ten adres. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji ...

Odnawianie Wartostrady

Prace związane z przebudową liczącego ok. 1,8 km odcinka Wartostrady, biegnącego wzdłuż wschodniego brzegu Warty, ...