Ukraina

Remont szkoły przy Różanej

Coraz bliżej do zakończenia pierwszego etapu remontu elewacji zabytkowego budynku Zespołu Szkół nr 5, u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego.

– Szkoła przy ul. Różanej to jakby młodsza siostra placówki z ul. Berwińskiego. Obie powstały przed pierwszą wojną światową i zbudowano je w tym samym stylu. Nawet okolica jest podobna, ponieważ oba budynki znajdują się przy znanych parkach – Wilsona i Drwęskich. Ponad sto lat po swoim powstaniu budynki obu szkół w tym samym czasie zyskują odnowione elewacje – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Przy okazji prac remontowych budynku Zespołu Szkół nr 5 nie zapomniano o detalach, na które warto zwrócić uwagę przechodząc obok – płaskorzeźbach elewacyjnych pokazujących sceny z popularnych bajek o Czerwonym Kapturka, czy Jasiu i Małgosiu oraz charakterystycznych niebieskich drzwiach i oknach.

Liczący ponad sto lat gmach, nawiązujący w swej architekturze do budownictwa renesansowego i barokowego, wymagał prac renowacyjnych. Rozpoczęty latem pierwszy etap remontu obejmuje elewację zachodnią, północną szkoły i wschodnią sali gimnastycznej.

Oprócz naprawy i uzupełnienia tynku elewacyjnego w zakres prac wchodzą m.in. osuszenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych, naprawa rys, pęknięć i ubytków w murze, a także renowacja podcieni arkadowych wejść, cokołu i filarów z granitu oraz elementów z tufu wulkanicznego. Konserwacji poddano detale ozdobne i płaskorzeźby z piaskowca, drzwi oraz okna, których część wymieniono, wyremontowano schody zewnętrzne. Do zadań wykonawcy należy również zagospodarowanie terenu.

Wszystkie roboty były i są realizowane pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, bo budynek od 1984 roku jest wpisany do rejestru zabytków.
Źródło: biuletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

Rowery miejskie adieu

Stolica Wielkopolski nie będzie ogłaszać przetargu na operatora systemu rowerów miejskich na kolejny sezon – ...

Opóźnione wiadukty

To już pewne. Nie będzie wiaduktów na Strzeszynie do końca 2023 r. Co dalej z ...

M. Nickel nie żyje

Założyciel PTB Nickel zmarł w wieku 73 lat. Marian Nickel był założycielem PTB Nickel. Firma ...

Skwer dla Ukrainy

Skwerowi w rejonie ulic Kórnickiej i Serafitek – Rada Miasta nadała na kwietniowej sesji imię ...

Co dalej z MPGM

Radna Ewa Jemielity otrzymała odpowiedź na swoje zapytanie dotyczące Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej S.A. Fot. ...