W odbudowanej przez miasto kamienicy szachulcowej przy ul. Dąbrowskiego 42 w Poznaniu znajdzie się restauracja oraz hotel. Przedstawicielom miasta udało się wreszcie zawrzeć porozumienie z chętnymi do wynajęcia kamienicy. Negocjacje trwały kilka miesięcy, bo ostatni przetarg Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ogłosił w lutym. Wpłynęła tylko jedna oferta. A ponieważ zaproponowany w niej czynsz odbiegał od oczekiwań miasta, zespół powołany przez prezydenta Poznania podjął z oferentami rokowania. Udało się zakończyć je powodzeniem. Przyszłymi najemcami są osoby fizyczne, które planują zawiązać spółkę dla prowadzenia działalności.
Na początku lipca ZKZL podpisać ma umowę najmu budynku przy ul. Dąbrowskiego 42. Przyszłym gospodarzem wyremontowanych przez miasto wnętrz zabytkowego obiektu jest poznańska spółka, która zamierza uruchomić tam restaurację. Na ostatniej kondygnacji mieścić się będą pokoje hotelowe. Umowa podpisana będzie na 10 lat. Najemca na prace wykończeniowe oraz przystosowanie nieruchomości do swoich potrzeb ma przeznaczyć około 450 tys. złotych. Otwarcie restauracji planowane jest na jesień.
ZKZL nie chce podać stawek czynszu, za jakie powierzchnie zostały wynajęte zasłaniając się tajemnicą handlową.
– Negocjacje były bardzo trudne. Najemcy udało się wynegocjować bardzo korzystne stawki. Ale i dla miasta wynajęcie jest korzystne, bo budynek długo stał pusty i trzeba było ponosić koszty jego utrzymania oraz ochrony – ocenia radny Maciej Przybylak wchodzący w skład zespołu negocjacyjnego. Przypomnijmy, że miasto kilkakrotnie ogłaszało przetargi na wynajęcie kamienicy.
Strony uzgodniły trzy odrębne stawki najmu: za powierzchnię w budynku, użytkowanie podwórza oraz za ogródek gastronomiczny, który najemcy chcą urządzić na terenie nieruchomości. Jak nam powiedziano stawka za ten ostatni znacząco różni się od płaconej przez organizatorów ogródków na Starym Rynku.
Poznańskie Nieruchomości portal informacyjny oferta deweloperska Poznań i inwestycje w mieście, mieszkania, działki, lokale
2007 - 2026