Ukraina

Rewitalizacja A.D. 2024

Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji zapoznała się z planowanymi w przyszłym roku działaniami rewitalizacyjnymi w mieście.

Wśród wielu zagadnień planowanych przez Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta wymienić można m.in.: wprowadzenie zieleni i małej architektury na ul. 3 Maja (na wniosek Rady Osiedla Stare Miasto); kontynuacja projektów Centrum I i Centrum II; aktualizacja gminnego programu rewitalizacji. W Śródmieściu planowane są również prace konserwatorskie pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich i jego otoczenia, wokół pojawić ma się niska zieleń. Zagospodarowana zielenią ma zostać druga część al. Marcinkowskiego od ul. 23 Lutego do ul. Solnej. Na pl. Bernardyńskim stworzony ma zostać wielofunkcyjny miejski plac publiczny z zielenią, gastronomią, funkcją targową.

Poza centrum przewidywane są działania porządkujące przestrzeń rynków – Wildeckiego i Jeżyckiego, poprzez wprowadzenie małej architektury, mobilnej zieleni, usunięciu nieużytkowanej infrastruktury. Z kolei na ul. Kościelnej powstać ma zielona owalnica. Donice z zielenią pojawić mają się na ul. Jeżyckiej, u zbiegu ulic Dmowskiego i Łukaszewicza, na Rynku Łazarskim, na pl. Kolegiackim, na ul. Wielkiej i ul. Św. Marcin. W ramach projektu „Zasadzka na fyrtle” nowe skwery powstać mają przy ulicach: Norwida, Gdańskiej, Św. Wawrzyńca, Chłodnej.

W zakresie rewitalizacji Urząd Miasta współpracuje ze społecznościami lokalnymi, stowarzyszeniami, inicjatywami społecznymi, wspierając organizowanie wydarzeń, festynów, spotkań, warsztatów. W działania rewitalizacyjne włączane są targowiska. Gośćmi Komisji byli przedstawiciele organizacji społecznej działające na Wildzie, którzy zaprezentowali swój projekt pod nazwą „Światło na Wierzbięcicach”. Ideą projektu jest stworzenie artystycznych instalacji świetlnych na ul. Wierzbięcice, nawiązujące do historii tej ulicy, czy też do historycznych obiektów jak wiatrak, kamienica szachulcowa, kino Wilda. Z kolei przedstawiciel Rady Osiedla Jeżyce wskazał na miejsca wymagające rewitalizacji m.in. skrzyżowanie Gajowa/Sienkiewicza, czy Szamarzewskiego/Polna.

 

x

Zobasz także

Palmiarnia w bloku

Oficjalny profil Miasto Poznań na Facebooku umieścił w niedzielę post ze zdjęciami egzotycznej roślinności rosnącej ...

Spór w WSA o Maltę

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Jeronimo Martins w obszarze merytorycznym, uchylił jednak cztery punkty poznańskiej ...

Nowe trasy rowerowe

Infrastruktura dla rowerzystów poprawi komunikację w rejonie skrzyżowania przy AWF. Nowe drogi powstaną po obu ...

Powstało muzeum Unitry

Przy ul. Bronowej 3 znajdują się eksponaty, które wcześniej można było oglądać przy ul. Przełajowej ...

Nie zetną topoli

Jak przekazują przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej, topola kanadyjska o obwodzie pnia 370 cm, została zakwalifikowana ...