Ukraina

Rok P.E. Strzeleckiego

Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873) był pochodzącym z Poznania (a dokładnie z Głuszyny) wybitnym naukowcem, podróżnikiem, badaczem, filantropem o międzynarodowej sławie. Postać w naszym kraju dotychczas słabo promowana. Rok 2023 poświęcony Strzeleckiemu (uchwała Sejmu, a także stanowisko Rady Miasta Poznania) jest okazją do lepszego rozpropagowania tej postaci.

W organizację wydarzeń zaangażowała się bardzo Rada Osiedla Głuszyna, społecznicy i pasjonaci oraz Miasto Poznań. Uruchomiono już miejską stronę internetową: poznan.pl/rokstrzeleckiego, na której pojawiać się będą aktualizowane informacje o zbliżających się wydarzeniach. A te wydarzenia to m.in.: zainstalowanie tablicy pamiątkowej na terenie parafii św. Wojciecha, wizyta delegacji z Irlandii i Australii, współpraca z Kosciuszko Heritage, wystawa plenerowa na Głuszynie oraz w innych miejscach (organizowana przez Wydawnictwo Miejskie Posnania), koncerty m.in. w kościele na Głuszynie i św. Wojciecha. Konkurs międzynarodowy, konkurs plastyczny dla dzieci, warsztaty plastyczne, edukacyjne, literackie. Wydana zostanie też okolicznościowa karta PEKA. Ukażą się także publikacje książkowa: dla dzieci pod tytułem „Co hrabia porabia” autorstwa Łukasza Wierzbickiego oraz powieść Radosława Nawrota, której jednym z bohaterów jest Strzelecki. Inną inicjatywą jest przeniesienie pomnika Pawła Edmunda Strzeleckiego spod Zespołu Szkół nr 8 przy ul. Winklera na Głuszynę.

Przedstawiciele Rady Osiedla Głuszyna zaprezentowali radnym krótki film o Strzeleckim, który powstał z inicjatywy RO. Wkrótce dostępny też będzie na stronie dedykowanej Rokowi Strzeleckiego. W filmie o Strzeleckim opowiadają m.in. historyk Marek Rezler, dziennikarz Krzysztof Czub oraz ks. Jan Ciesiółka proboszcz parafii na Głuszynie, gdzie urodził się podróżnik i naukowiec.

Radny Andrzej Rataj zwrócił uwagę, że Paweł Edmund Strzelecki działał na polu wielu dyscyplinach naukowych, zatem wiele poznańskich uczelni mogło by znaleźć związek między jego działalnością a swoim profilem. Jest też czas, aby zorganizować projekty edukacyjne w szkołach średnich. Ważne, aby młodzi mogli poznać tę wyjątkową postać. Radny Mateusz Rozmiarek proponował, aby przy okazji przenosin pomnika Strzeleckiego, wykonać jego renowację.

 

 

x

Zobasz także

Z Pułaskiego na Głogowską 18

Nowym adresem jest ul. Głogowska 18.Po dwumiesięcznym poślizgu przeniesiono Biuro Strefy Płatnego Parkowania ZDM i ...

Nowy „bliźniak” to Changwon

 Do Rady Miasta trafił projekt uchwały w sprawie podpisania memorandum dotyczącego ustanowienia współpracy Miasta Poznania ...

Najlepiej w Poznaniu

Najlepsze miasta do życia w Polsce Business Insider przygotował ranking 16 wojewódzkich miast. Stolica Wielkopolski zajęła pierwsze ...

Tour de Pologne w Poznaniu

Już niebawem w Poznaniu zmierzą się najlepsi kolarze świata. Pierwszy etap 80. Tour de Pologne ...

Niebawem Węzeł Grunwaldzka

Inwestycja przy ul. Grunwaldzkiej, na granicy Poznania i Plewisk, jest już prawie ukończona. Do połowy ...