Ukraina

Rozdał powstańcze flagi

W niedzielę 18 grudnia Miasteczko Powstańcze, które stanęło na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedził Marszałek Marek Woźniak. Tego dnia miał miejsce finał akcji „WywieśMY flagi dla Powstańców”.

W pięciu największych miastach, od początku grudnia trwa kampania promocyjna obchodów 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego zachęca mieszkańców, aby 27 grudnia wywiesili przed domami flagi powstańcze.

W niedzielę 18 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich stanęło specjalne Miasteczko Powstańcze, w którym Marek Woźniak rozdawał flagi poznaniakom.

– Chcielibyśmy, żeby na wszystkich domach w Wielkopolsce i również w Polsce zawisły flagi. Flagi narodowe, ale też flagi powstańcze, bo taka jest idea, żeby te powstańcze w sposób specyficzny, w ten dzień, sygnalizowały, że to jest właśnie dzień wybuchu naszego zwycięskiego Powstania – mówi Marek Woźniak.

W ramach Miasteczka Powstańczego mieszkańcy mogli zobaczyć obóz powstańczy z rekonstruktorami, skorzystać  z poczty powstańczej, który był punktem odbioru flag, saloniku prasowego, czy zakładu rzemieślniczego, gdzie powstawały proporczyki i flagi powstańcze. Dostępny były również pokoje zagadek, w których uczestnicy musieli najpierw odnaleźć, a potem dostarczyć granaty Powstańcom.

Poznań był ostatnim, finałowym przystankiem Miasteczek Powstańczych. Wcześniej mogli je odwiedzić mieszkańcy Konina, Kalisza, Leszna oraz Piły. 

Tradycyjnie najważniejszym punktem obchodów będą uroczystości centralne przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, których Marszałek Marek Woźniak jest gospodarzem. Rozpoczną się one 27 grudnia o godzinie 16.40. Następnego dnia delegacja z Wielkopolski uda się do Warszawy, by tam oddać hołd powstańcom.

Partnerem Samorządu Województwa Wielkopolskiego w tych działaniach jest Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony http://www.27grudnia.pl oraz http://facebook.com/27grudnia, na których znajdują się dodatkowe informacje o obchodach i kampanii. Tradycją również stała się możliwość śledzenia transmisji na żywo z uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na stronie www.27.grudnia.pl. Rozpocznie się ona 27 grudnia o godzinie 16.40.

Ale najpierw… wywieśmy flagi dla Powstańców!

Źródło: biuletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

Światełko do Nieba

Światełkiem do Nieba zakończył się wczorajszy 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny ...

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...

Biedacy i bogacze

Ponownie ustalono 10 najzamożniejszych gmin w Wielkopolsce. Oto one: Suchy Las – dochód gminy w ...

Zapomniany poznaniak

Kasper Goski We wrześniu do Biura Rady Miasta wpłynęło sporo nazewniczych projektów uchwał. Wśród proponowanych ...