Ukraina

Rusza Portowo na Starołęce?

O budowie Portowa mówi się od lat, ale teraz wszystko wskazuje, że w końcu ruszy.

We wrześniu 2011 roku firma SwedeCenter, dziś Vastint Poland, poinformowała, że chce wprowadzić w Poznaniu w życie projekt Portowo. Zapowiadano, że na 15 hektarach terenu (pomiędzy Wartą a ulicą Starołęcką) powstanie nowoczesna zabudowa mieszkaniowo-usługowa. Wstępne plany projektu zakładały powstanie m.in. portu z mariną dla obsługi ruchu turystycznego i komunikacyjnego. Już wtedy inwestor zapewniał, że teren będzie otwarty dla mieszkańców Poznania i turystów, a linia brzegowa rzeki nie zostanie naruszona. Deweloper zapowiadał też, że zadba o zmodernizowanie układu komunikacyjnego ulicy Starołęckiej. Prace miały ruszyć już w 2013 roku, ale przez kolejne 9 lat nic w tej sprawie się nie działo.

W styczniu ubiegłego roku inwestor poinformował, że otrzymał pozwolenie na budowę osiedla Portowo. Zapowiedziano wówczas, że w pierwszym etapie prac wybudowanych zostanie 378 mieszkań w jedenastu budynkach. Prace miały się rozpocząć w ubiegłym roku, po wyborze generalnego wykonawcy prac. Ale znowu zdarzył się „poślizg”. Jak podaje Ratajska Telewizja Kablowa, kilka tygodni temu nastąpił przełom – na terenie przeprowadzono pierwsze prace porządkowe. Wycięto stąd m.in. 100 drzew, ale planowane są nasadzenia około 200 nowych. Inwestor liczy, że prace budowlane zaczną się w trzecim kwartale bieżącego roku, obecnie trwa procedura przetargowa. Z założeń wynika, że budowa pierwszego etapu potrwa maksymalnie 3 lata.

Docelowo osiedle będzie się składać z nawet 1800 mieszkań w 47 budynkach. – Będą to zarówno małe, wygodne kawalerki i mieszkania dwupokojowe, jak i rodzinne trzy- i czteropokojowe mieszkania, a także duże, pięciopokojowe apartamenty – informował przed rokiem Vastint. Co ciekawe, lokale nie trafią do sprzedaży w momencie, gdy rozpocznie się ich budowa. Nabywcy będą mogli je kupić dopiero, gdy mieszkania będą wykończone pod klucz i gotowe do wprowadzenia się.

Z ustaleń RTK wynika, że kolejne etapy zakładają też utworzenie ogólnodostępnej przystani na Warcie. Inwestor ma też przebudować ulicę Starołęcką od ronda Starołęka do ulicy Romana Maya.

Źródło:epoznan.pl

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...