Ukraina

Ruszy budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Tłumy poznaniaków zebranych na Dworcu Letnim ( d. Cesarskim) w Poznaniu) aby uczestniczyć w inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 26 grudnia 1918 roku witał m.in. Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania, który oświadczył że w roku 2023 rozpocznie się budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego , w samym centrum miasta, nieopodal dawnej Bogdanki.

Od lat 26 grudnia na Dworcu Letnim odbywa się inscenizacja historycznego wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Odtworzone wydarzenie z 1918 roku zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców, którzy tłumnie gromadzą się na dworcu. „Zapraszamy na Dworzec Letni w Poznaniu, gdzie wspólnie powitamy Mistrza o 15:45. W rolę Paderewskiego wcieli się aktor Teatru Nowego – Andrzej Lajborek. Ryszard Łuczak z Poznańskim Chórem Nauczycieli Im. Ignacego Jana Paderewskiego zapewni oprawę muzyczną i zaprosi do wspólnego śpiewania” – informowali organizatorzy.

Jak zapowiadał w rozmowie z WTK prof. Ryszard Łuczak, szef Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Paderewskiego, który był pomysłodawcą i przez wiele lat głównym organizatorem inscenizacji 26 grudnia, tym razem inscenizacja będzie wyglądała nieco inaczej niż zwykle. Nie było, ani w Polsce, a ni w Niemczech żadnego czynnego parowozu, który mógłby posłużyć do odtworzenia wydarzeń, jakie miały miejsce w grudniu 1918 r. Przydała się zatem spalinówka.

Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego jana Paderewskiego, Kapela zza Winkla z Nowego Tomyśla i Kolędnicy z Pobiedzisk, wykonali pieśni patriotyczne i niepodległościowe oraz utwory muzyczne nawiązujące do Zwycięskiego Zrywu Wielkopolan

Inscenizacja zakończyła się przejazdem z Poznania do Swarzędza z Ignacym Janem Paderewskim, specjalnymi retro wagonami z epoki.

Ignacy Jan Paderewski jest częścią historii Powstania Wielkopolskiego. To właśnie jego przyjazd oraz przemówienie stało się iskrą zapalną do wybuchu powstania zbrojnego przeciwko zaborcy pruskiemu.

x

Zobasz także

„Zakorkowane”miasto

Znamy wyniki najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Inrix. Na czele rankingu najbardziej zakorkowanych miast na ...

Lodowisko na placu Wolności

Ruszyło Zimowe Miasteczko na placu Wolności w Poznaniu. Można już korzystać z części atrakcji. Na ...

Światła dla Ukrainy

Stolica Wielkopolski dołączyła do międzynarodowej akcji „Lights for Ukraine” – „Światła dla Ukrainy”. W najbliższą ...

Na MTP znowu Wigilia

Po dwóch latach przerwy Wigilia Caritas wraca na MTP. „Organizatorzy spodziewają się także uchodźców z ...

Rogale tylko z certyfikatami

Blisko 100 piekarni i cukierni z Poznania i Wielkopolski może wypiekać rogale świętomarcińskie. Tylu wytwórców posiada ...