Ukraina

Ruszy budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Tłumy poznaniaków zebranych na Dworcu Letnim ( d. Cesarskim) w Poznaniu) aby uczestniczyć w inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 26 grudnia 1918 roku witał m.in. Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania, który oświadczył że w roku 2023 rozpocznie się budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego , w samym centrum miasta, nieopodal dawnej Bogdanki.

Od lat 26 grudnia na Dworcu Letnim odbywa się inscenizacja historycznego wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Odtworzone wydarzenie z 1918 roku zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców, którzy tłumnie gromadzą się na dworcu. „Zapraszamy na Dworzec Letni w Poznaniu, gdzie wspólnie powitamy Mistrza o 15:45. W rolę Paderewskiego wcieli się aktor Teatru Nowego – Andrzej Lajborek. Ryszard Łuczak z Poznańskim Chórem Nauczycieli Im. Ignacego Jana Paderewskiego zapewni oprawę muzyczną i zaprosi do wspólnego śpiewania” – informowali organizatorzy.

Jak zapowiadał w rozmowie z WTK prof. Ryszard Łuczak, szef Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Paderewskiego, który był pomysłodawcą i przez wiele lat głównym organizatorem inscenizacji 26 grudnia, tym razem inscenizacja będzie wyglądała nieco inaczej niż zwykle. Nie było, ani w Polsce, a ni w Niemczech żadnego czynnego parowozu, który mógłby posłużyć do odtworzenia wydarzeń, jakie miały miejsce w grudniu 1918 r. Przydała się zatem spalinówka.

Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego jana Paderewskiego, Kapela zza Winkla z Nowego Tomyśla i Kolędnicy z Pobiedzisk, wykonali pieśni patriotyczne i niepodległościowe oraz utwory muzyczne nawiązujące do Zwycięskiego Zrywu Wielkopolan

Inscenizacja zakończyła się przejazdem z Poznania do Swarzędza z Ignacym Janem Paderewskim, specjalnymi retro wagonami z epoki.

Ignacy Jan Paderewski jest częścią historii Powstania Wielkopolskiego. To właśnie jego przyjazd oraz przemówienie stało się iskrą zapalną do wybuchu powstania zbrojnego przeciwko zaborcy pruskiemu.

x

Zobasz także

Stan regionów i miast

Odbyła się się 157. sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów, w której udział wziął Marek Woźniak, Marszałek ...

Jesteśmy Eco-Miastem

Warszawa, Konin, Poznań, Kępno, Niepołomice, Rybnik i Ostrowiec Świętokrzyski – to laureaci tegorocznej edycji konkursu ...

Odkryto średniowieczne mury

Jak informuje „Głos Wielkopolski” niezwykłego odkrycia dokonano w ubiegłym tygodniu na ul. Jana Baptysty Quadro ...

Wiecha nad Andersią Silver

Jak informuje epoznan.pl w najbliższy piątek, 22 września, na ostatniej kondygnacji najwyższego poznańskiego budynku pojawi ...

Końca remontów nie widać

W centrum Poznania trwają obecnie prace związane z ostatnim już etapem Projektu Centrum. Przebudowywane są ...