Ukraina

Rynek pierwotny ustabilizowany

Pierwszy kwartał 2011 roku przyniósł niewielkie zmiany cen na pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych w Poznaniu, biorąc pod uwagę przeciętna cenę metra kwadratowego. Według ustaleń Katedry Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Ekonomicznego w I kwartale 2011 r. przeciętna cena metra kwadratowego utrzymała się na poziomie zbliżonym do IV kwartału 2010 r. i wyniosła 6355 zł brutto (5884 zł netto). Tym samym w analizowanym kwartale cena ta utrzymała się w przedziale od 6,1 do 6,4 tys. zł.
W sprzedaży znaczną część oferty stanowiły mieszkania apartamentowe lub o podwyższonym standardzie, których ceny są wyższe od przeciętnych na rynku – zbliżone są do wartości 10 tys. zł/m kw. Z uwagi na dość duży udział tego typu mieszkań w ofercie analitycy nie brali pod uwagę ofert tego rodzaju.
W ostatnim – I kwartale 2011 r. – zaobserwowano na rynku stosunkowo dużą rozpiętość cen. Minimalna cena metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym wyniosła 4238 zł, zaś maksymalna – 11 tys. zł brutto.

W poszczególnych dzielnicach zaobserwowano zróżnicowanie w zakresie dynamiki zmian w porównaniu z kwartałem poprzednim. W dzielnicach Jeżyce oraz Nowe Miasto ceny w zasadnie nie uległy zmianom, zaś w pozostałych dzielnicach odnotowano niewielki wzrost cen: w dzielnicy Grunwald – o 2 proc., Stare Miasto – o 5 proc., na Wildzie – o 6 proc. Pomimo pewnych ruchów cen należy pamiętać, że zmiany te wywołane są zmianami w samej ofercie mieszkaniowej, która zmienia się z kwartału na kwartał.
Stosunkowo największą rozpiętość cen zaobserwowano w dzielnicy Nowe Miasto, gdzie najwyższa cena ukształtowała się na poziomie bliskim 11 tys. zł, zaś najniższa – 4750 zł brutto. Najniższą zaś rozpiętość zaobserwowano na Wildzie, gdzie cena 1 metra kwadratowego mieszkania oscylowała w granicach 4860-7884 zł brutto.

Ĺšródło: Katedra Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

x

Zobasz także

A jednak zadyszka

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu spadła o 32,8 proc. rok do roku, a ...

Koniec Mieszkań Plus

Program Mieszkanie Plus zostanie zamknięty, a wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych cenach – ...

Lokale substandardowe

Niski standard, wysokie koszty i… duży kłopot. Mieszkania substandardowe pod lupą NIK   Mieszkania substandardowe ...

Rosną zaległości czynszowe

Zaległości finansowe Polaków z tytułu czynszu i wszelkich opłat związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego sięgają ...

Zażegnanie kryzysu

Żeby rozwiązać w Polsce kryzys mieszkaniowy i zaspokoić potrzeby zwykłych ludzi, w Polsce musi zacząć ...