Ukraina

Ryszard Grobelny uniewinniony

Sędzia Izabela Pospieska z Sądu Okręgowego w Poznaniu zgodnie z zaleceniami Alfreda Hitchcoka potęgowała napięcie. Miesiąc temu oświadczyła, że sąd rozważa zmianę kwalifikacji czynu, co by oznaczało skazanie, a w piątek 29 czerwca uniewinniła wszystkich oskarżonych w aferze „Kulczykparku”. Chodzi o transakcję, na której Poznań miał stracić 7 milionów złotych. Poza uniewinnieniem prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, nieoczekiwanej łaski trybunału doczekali się także wszyscy pozostali oskarżeni jego współpracownicy. Ryszard Grobelny nie zjawił się w sądzie. Obecni na ogłoszeniu wyroku byli tylko: były wiceprezydent Michał Parysek i szef poznańskiego „Geopozu” Andrzej K. Prezydenta zatrzymały uroczystości związane z obchodzonymi dziś imieninami miasta.
Prokuratura gorzowska zarzucała oskarżonym, że za tanio sprzedali grunt w centrum Poznania Grażynie Kulczyk pod budowę drugiej części Starego Browaru. Bizneswomen kupiła go za 6 milionów, a teren, jako inwestycyjny, był zdaniem prokuratury, warty 13 milionów złotych. Miasto, jak utrzymuje oskarżyciel publiczny, straciło 7 milionów złotych.
Sędzia Izabela Pospieska uzasadniając wyrok uniewinniający wskazywała na szczegółowe wytyczne Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, który uchylając wyrok nakazał m.in. powołanie nowych biegłych i dogłębne przeanalizowanie ich opinii. Innych od tych, które były kanwą aktu oskarżenia.
– W wyniku wnikliwej analizy nowych opinii biegłych, rzeczoznawców majątkowych i biegłych urbanistów – mówiła I. Pospieska – musiał zapaść wyrok uniewinniający.
Przypomnijmy, że prokuratura wnosiła o karę pozbawienia wolności w zawieszeniu dla wszystkich oskarżonych. Dla Ryszarda Grobelnego i trzech podległych mu urzędników – roku i czterech miesięcy w zawieszeniu na trzy lata, a dla byłego architekta miasta – roku i sześciu miesięcy w zawieszeniu na trzy lata. Ponadto oskarżyciel publiczny żądał dla wszystkich skazanych obok grzywien, orzeczenie zakazu zajmowania funkcji w samorządach związanych z finansami, co by oznaczało kres kariery dla wszystkich.
Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura twierdzi, że decyzja w sprawie ewentualnego odwołania się od wyroku uniewinniającego do sądu wyższej instancji zapadnie po analizie pisemnego uzasadnienia wyroku.

x

Zobasz także

Bez użytkowania wieczystego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. likwidacji użytkowania wieczystego, która umożliwi firmom, osobom fizycznym i ...

Własność a ewidencja zabytków

Ujmowanie nieruchomości w gminnej ewidencji zabytków bez zapewnienia jej właścicielowi gwarancji ochrony prawnej przed dokonaniem ...

Audytowy falstart

Problemy ze świadectwem charakterystyki energetycznej. Szwankuje system, brakuje audytorów Nowy wymóg okazania świadectwa charakterystyki energetycznej ...

Zmiany w Prawie Budowlanym

W Dzienniku Ustaw z 12 kwietnia ukazał się jednolity tekst ustawy Prawo budowlane. Nowelizacja wprowadza ...

Budowlane jedno okienko

Proces inwestycyjno-budowlany będzie jednym z najnowocześniejszych procesów cyfrowych w kraju – powiedziała w czwartek Główny ...