Ukraina

Skwer Obrońców Ukrainy

Teren zielony u zbiegu u zbiegu ulic Serafitek i Kórnickiej w sąsiedztwie mostu Rocha – to właśnie w tym miejscu wnioskodawcy proponują uhonorować bohaterskich obrońców Ukrainy w wojnie, która wybuchła 24 lutego 2022 roku. Pod projektem uchwały podpisali się przewodniczący wszystkich klubów w Radzie Miasta – Koalicjo Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Wspólnego Poznania. Inicjatywę zgłosiły organizacja społeczne skupione w Cyryl Club.

W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano m.in.: „Poznań od początku zbrodniczej napaści prowadzonej przez Federację Rosyjską jest solidarny z Ukrainą. Mieszkańcy, poznańskie organizacje pozarządowe, samorząd Miasta Poznania oraz Województwa Wielkopolskiego wraz z Rządem Rzeczpospolitej Polskiej udzielają potrzebnego wsparcia osobom uciekającym przed wojną. Rada Miasta Poznania w geście solidarności z narodem ukraińskim, zwłaszcza z osobami z Ukrainy przebywającymi w Poznaniu, ustanawia skwer im. Obrońców Ukrainy 2022. Chcemy tym samym oddać hołd wszystkim walczącym w obronie swojej ojczyzny oraz wyrazić wsparcie osobom, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w Polsce, szczególnie w Poznaniu.”

Skwer ma być symbolicznym miejscem pamięci, w którym ukraińska społeczność mieszkająca w Poznaniu, mogłaby spotykać się aby hołd swoim rodakom, którzy ponieśli śmierć za wolną Ukrainę.

x

Zobasz także

Poznań dla Ukrainy

5. marca od godziny 18:00 fasada Bramy Poznania zostanie rozświetlona projekcją prac artystów, grafików i ...

Sprzątanie Rosarium na Cytadeli

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej czyszczą i naprawiają zbiorniki wodne w Parku Cytadela. Są one przygotowywane ...

Skwer A. Kaweckiej

Antoninę Kawecką, wybitną polską śpiewaczkę operową, upamiętniono w Poznaniu przez nazwanie jej imieniem skweru obok ...

Celowa dziura w dachu

Dziura w dachu rynku Łazarskiego ma być izolacją termiczną od słońca? Zimą wpada śnieg. Wykruszają ...

Fryzjer dla ubogich

7 lutego pod patronatem Caritasu otwarto salon fryzjerski dla ubogich tuż przy jadłodajni Caritas w ...