Ukraina

Skwer Obrońców Ukrainy

Teren zielony u zbiegu u zbiegu ulic Serafitek i Kórnickiej w sąsiedztwie mostu Rocha – to właśnie w tym miejscu wnioskodawcy proponują uhonorować bohaterskich obrońców Ukrainy w wojnie, która wybuchła 24 lutego 2022 roku. Pod projektem uchwały podpisali się przewodniczący wszystkich klubów w Radzie Miasta – Koalicjo Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Wspólnego Poznania. Inicjatywę zgłosiły organizacja społeczne skupione w Cyryl Club.

W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano m.in.: „Poznań od początku zbrodniczej napaści prowadzonej przez Federację Rosyjską jest solidarny z Ukrainą. Mieszkańcy, poznańskie organizacje pozarządowe, samorząd Miasta Poznania oraz Województwa Wielkopolskiego wraz z Rządem Rzeczpospolitej Polskiej udzielają potrzebnego wsparcia osobom uciekającym przed wojną. Rada Miasta Poznania w geście solidarności z narodem ukraińskim, zwłaszcza z osobami z Ukrainy przebywającymi w Poznaniu, ustanawia skwer im. Obrońców Ukrainy 2022. Chcemy tym samym oddać hołd wszystkim walczącym w obronie swojej ojczyzny oraz wyrazić wsparcie osobom, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w Polsce, szczególnie w Poznaniu.”

Skwer ma być symbolicznym miejscem pamięci, w którym ukraińska społeczność mieszkająca w Poznaniu, mogłaby spotykać się aby hołd swoim rodakom, którzy ponieśli śmierć za wolną Ukrainę.

x

Zobasz także

Srebrny Fyrtel dla seniorów

Oficjalne otwarcie Srebrnego Fyrtla nastąpiło w środę, 10 maja. – Takie miejsce, jakim jest Srebrny Fyrtel, ...

Nie chcą wycinki lasu

Jak podaje portal gminakornik.pl, mieszkańcy Czmońca i Radzewa są przeciwni planom PKN Orlen. Koncern chce ...

Pielęgnacja „Krzysztofa”

Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął prace pielęgnacyjne w koronie dębu „Krzysztof” na Wildzie. Drzewo zostało ustanowione ...

Kiedy powrócą neony?

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie zachowania i przywrócenia neonów w przestrzeni publicznej Poznania. ...

Na Sołaczu też strefa

Zarząd Dróg Miejskich chce w tym roku poszerzyć Strefę Płatnego Parkowania o część Sołacza najbliższą ...