Ukraina

Śladami M. Jackowskiego

15 grudnia we Wronczynie pojawiły się nowe tablice informacyjne przypominające postać Maksymiliana Jackowskiego.

Z inicjatywą odnowienia ścieżki edukacyjnej Maksymiliana Jackowskiego istniejącej od roku 2005 wystąpiła Małgorzata Halber Radna Powiatu Poznańskiego. Wspierał ją w tych staraniach kolejny samorządowiec Michał Podsada.

Ścieżka powstała 17 lat temu z okazji setnej rocznicy śmierci ” Króla chłopów”, człowieka, który dokładał starań, by Polacy potrafili stawić czoła niemieckiemu sposobowi gospodarowania na roli. Tablice stoją w różnych miejscach Wronczyna, jedna z nich nad samym jeziorem.

– Przypominają one o obecności rodu Jackowskich we Wronczynie, który w latach 1899-1939 mieszkał w tamtejszym dworze, a także o niezwykłych walorach przyrodniczych Wronczyna – mówi Małgorzata Halber. Wronczyn leży wśród lasów i jezior.

Już w roku 2002 ówczesny Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska Michał Podsada zainicjował przygotowania do obchodów setnej rocznicy śmierci twórcy Kółek Rolniczych.

– Dwadzieścia lat temu grób rodziny Jackowskich był zapomniany, zarośnięty pokrzywami i dzikim bzem. Szukałem go, a pomagała mi w tym Pani Maria Jankowska – wspomina Michał Podsada.

W celu przygotowania obchodów rocznicowych zawiązano komitet. Składał się on z Marii Jankowskiej, ks. Zbigniewa Walczaka, Józefa Czerniawskiego i Michała Podsady. Razem z mieszkańcami Wronczyna odnowili grobowiec i uporządkowali tereny, na których dzisiaj jest ścieżka edukacyjna. Pomysłodawcą samej ścieżki był Józef Czerniawski, nauczyciel i samorządowiec.

Wymiana tablic, której finał odbył się w czwartek, była drugą już renowacją tej lokalnej atrakcji turystycznej.

– To ważne, aby dbać o zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego – mówił w czwartek Piotr Zalewski reprezentujący Zarząd Powiatu Poznańskiego.

Od roku 2015, który był Rokiem Maksymiliana Jackowskiego, patronem ścieżki jest Powiat Poznański. To wtedy po raz pierwszy w ramach renowacji ścieżki wymieniono tablice. Warto dodać, że siedziba Starostwa Powiatowego znajduje się przy ul. Jackowskiego w Poznaniu.

W czwartkowym wydarzeniu uczestniczyli też samorządowcy znani w gminie Pobiedziska i powiecie poznańskim Michał Podsada i Józef Czerniawski oraz ks. Tomasz Krawczyk proboszcz parafii pod wezwaniem św. Stanisława. Mimo mrozu, nie zabrakło młodzieży z wronczyńskiej Szkoły Podstawowej, której Maksymilian Jackowski jest patronem.

x

Zobasz także

Finisz wiaduktu w Kobylnicy

Na trasie z Poznania do Gniezna pociągi jeżdżą już oboma torami, wkrótce tunelem pod linią ...

Rokietnicki rumpuć

Już po raz 16 „Rokietnica zaprasza Wielkopolan na rumpuć”. Jak zwykle w pierwszą sobotę września ...

Światowid w Puszczykowie

W Ogrodzie Kultur i Tolerancji znajdującym się w Muzeum – Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie ...

Kolorowe pożegnanie lata

Lato, choć jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa, pożegnaliśmy podczas pikniku rodzinnego w sobotę 26 sierpnia ...

Specjalne Nowiny Komornickie

Gmina Komorniki w tym roku obchodzi swoje 50 lecie. Z tej okazji wydano Numer Specjalny ...