Ukraina

Stawka na Brendenburgię

17 kwietnia 2024r. przybył do Wielkopolski przyjechał Axel Vogel, Minister Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Kraju Związkowego Brandenburgia. Z Ministrem spotkali się zarówno Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. 

Wizyta Ministra rozpoczęła się od spotkania związanego z ochroną środowiska i klimatu oraz edukacją ekologiczną w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. Na spotkaniu z udziałem Jacka Bogusławskiego oraz radnego Henryka Szymańskiego, Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawione zostały działania Samorządu Województwa na rzecz przyrody i ochrony klimatu. Dyrektorki i dyrektorzy oraz przedstawiciele Departamentu Korzystania i Informacji o Środowisku, Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu, Biura Planowania Przestrzennego oraz Biura Współpracy Międzynarodowej zaprezentowali stronie niemieckiej najważniejsze inicjatywy i programy realizowane na poziomie Województwa Wielkopolskiego z partnerami zewnętrznymi. To m.in. otwarte konkursy ofert w zakresie ochrony środowiska, program pn. Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski, przedsięwzięcia dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.  

Wiele miejsca – na prośbę strony niemieckiej – poświęcono działaniom mitygacyjnym na rzecz ochrony klimatu i projektowi „Life after coal”. Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego szczegółowo zaprezentował działania proekologiczne i proedukacyjne na rzecz ochrony przyrody, m.in. wykłady, szkolenia, warsztaty, spacery edukacyjne oraz projekty dedykowane ochronie fauny i flory, takie jak zalesienia śródpolne, Akcja Żaba czy reintrodukcja rycyka. Zaprosił także na wydarzenie zaplanowane na 4 maja, promujące Ostoję Ciemnego Nieba w Chalinie (jest jednym z 7 obszarów w Polsce, gdzie ochronie podlega krajobraz nocny) oraz edukację w zakresie ochrony ciemnego nieba. Organizowane w konwencji popularnej serii filmowej  „Gwiezdne wojny” wydarzenie ma przyciągnąć wielu mieszkańców by ukazać jak niewielkie zmiany mogą wpływać na nasze otoczenie (stosowanie żarówek o odpowiednim kolorze światła, wymiana lamp, na takie, których światło nie jest rozpraszane w kierunku nieba to jedne z wielu rozwiązań). 

W kontekście wątków związanych z poszczególnymi planetami oraz kosmosem jako całości i obserwacją nieba, Jacek Bogusławski zaprezentował działania związane z spotkaniami astronomicznymi odbywającymi się w Chalinie. Przy udziale pracowników naukowych z UAM, zaprezentował również obserwatorium astronomiczne oraz wnętrze kopuły obserwatorium, podkreślając znaczenie tego miejsca dla badań astronomicznych całej Polski.

Minister Brandenburgii zaproponował współpracę z konkretnymi partnerami odpowiadającymi Ośrodkowi Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, także w zakresie obserwatorium oraz – odpowiadając na propozycje polskie – odniósł się do tematów, jakie strona polska chciałaby wspólnie rozwijać. Chodzi o ochronę pszczół, starych odmian jabłoni, konsultacje społeczne w zakresie spornych spraw na styku ekologia-rolnictwo czy zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych.

W obszarze współpracy rolniczej oraz wyzwań dla rolnictwa Wielkopolski i Brandenburgii, także w kontekście funduszy z UE,  Minister Axel Vogel spotkał się z Wicemarszałkiem Krzysztofem Grabowskim. Wicemarszałek podkreślił bardzo dobre, wieloletnie kontakty w zakresie współpracy rolniczej z Brandenburgią. W obecności Jarosława Maciejewskiego, Wicewojewody Wielkopolskiego oraz dyrekcji Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich zaprezentował najważniejsze projekty, wieloletnie programy i działania, takie jak: Wielkopolska Odnowa Wsi, w tym Pięknieje Wielkopolska Wieś, konkurs Wielkopolski Rolnik Roku czy programy wspierające pszczoły i działalność pszczelarską (zakup więzy pszczelej czy drzew miododajnych).

Jak podkreślił Minister Vogel, w Brandenburgii istnieje wiele analogicznych programów, tj.: Wioski Przyszłości, Instytut Pszczelarstwa i programy na rzecz ochrony pszczół. Przekazał także informację o uruchomionym projekcie organizowanym przez Stowarzyszenie Rolników z Brandenburgii, zapraszającym 25 rolników z Wielkopolski do udziału w wizycie szkoleniowo-studyjnej do Brandenburgii w lipcu br. Przekazał także zaproszenie dla Pana Wicemarszałka Grabowskiego do udziału w wielkiej wystawie ogrodniczej organizowanej co 4-5 lat na terenie Brandenburgii. Kolejna odbędzie się w Wittenberdze nad Łabą. 

Szczególnie interesująca dla strony brandenburskiej była informacja o wprowadzonej w Wielkopolsce wielofunduszowości w zakresie programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nie zabrakło także rozmów o obecnych wyzwaniach w rolnictwie związanych z afrykańskim pomorem świń czy protestach rolniczych.

 

x

Zobasz także

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...

Wojewoda grała razem z WOŚP

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk gra razem z WOŚP! Do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ...