Fotografia wnętrz

Super kładka w Kórniku

Promenada na Jeziorem Kórnickim z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie jej ostatniego elementu – kładki, która połączyła dwa brzegi jeziora. W uroczystości wziął udział Marszałek Marek Woźniak. – Kórnik to bez wątpienia jedna z wizytówek Wielkopolski – mówił Marszałek.

W Kórniku, nad Jeziorem Kórnickim, znajduje się jedna z najpiękniejszych promenad w okolicach Poznania. Posiada taras widokowy oraz ławeczkę słynnej poetki Wisławy Szymborskiej, która urodziła się 2 lipca 1923 roku na Prowencie, czyli w folwarku pomiędzy Kórnikiem a Bninem.

Kórnicka promenada to odcinek o długości ponad 3 km ze ścieżką pieszą oraz trasą rowerową. Jej budowa była podzielona na trzy etapy. Najpierw w latach 2009-2010 Gmina Kórnik wspólnie z Instytutem Dendrologii Polskiej Akademii Nauk zrealizowała projekt pt. „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Kórnika poprzez budowę promenady nad Jez. Kórnickim i ścieżki turystyczno-edukacyjnej Drzewa Świata w Arboretum”.

W ramach projektu wybudowano I odcinek promenady – 1,5 km ścieżki pieszo-rowerowej biegnącej wzdłuż brzegu Jeziora Kórnickiego. Inwestycja zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków EFRR w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013 zdobyła uznanie nie tylko mieszkańców i turystów, ale także zewnętrznych ekspertów i została wyróżniona w Konkursie „Aktywny Europejczyk 2011”.

Gmina postanowiła kontynuować inwestycję. W 2014 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie wyboru wniosku o dofinansowanie i decyzję o przyznaniu dofinansowania projektowi złożonemu przez Kórnik. Dzięki temu w 2015 r. prace przy budowie drugiego etapu promenady nad Jeziorem Kórnickim zostały zakończone. Oprócz trasy spacerowej powstały tam także platforma widokowa oraz pomosty. Inwestycje pochłonęły blisko 7 mln zł, z czego dofinansowanie na poziomie 3,2 mln zł uzyskały z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2007-2013.

Zwieńczeniem promenady im. Wisławy Szymborskiej a zarazem połączeniem pomiędzy terenami miasta i jego zabytkami, a centrum rekreacyjno-sportowym KCRiS Oaza-Błonie jest kładka na jeziorze, której budowa rozpoczęła się w ubiegłym roku. Konstrukcja o długości 136 metrów, z oświetleniem oraz 200 metrów promenady kosztowała w sumie 24 mln zł (2 mln na inwestycję przekazał Samorząd Województwa Wielkopolskiego).

Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w czwartek 16 września. W uroczystości wziął udział Marszałek Marek Woźniak. – Kórnik to bez wątpienia jedna z wizytówek Wielkopolski. To miejsce niezwykle wizerunkowe, z piękną historią, z zamkiem, jeziorem, z atrakcjami, jak mała żegluga. To bez wątpienia coś, co jest elementem identyfikacji Wielkopolski od strony turystycznej – tłumaczył. Dodał też, że sam bardzo chętnie odwiedza Kórnik, a w sierpniu na rejs statkiem po tamtejszym jeziorze zabrał swojego wnuka.

– Kórnik potrafi sięgać po środki unijne, w budżecie na lata 2014-2020 było to sześć projektów edukacyjnych i duży komunikacyjny – podsumował Marszałek.

x

Zobasz także

Ścieżką wokół jeziora

Zakończyły się prace związane z budową ciągu pieszego, drogą wewnętrzną i miejscami parkingowych dla niepełnosprawnych ...

Wielka Wieś z kanalizacją

W gminie realizowana jest duża inwestycja w zakresie poprawy gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Prace prowadzone są w ...

Wóz strażacki dla Wielichowa

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak złożył wizytę w gminie Wielichowo w powiecie grodziskim, a dokładnie ...

Dotacja na budowę szkoły

Gmina Tarnowo Podgórne otrzymała kolejne wsparcie od Zarządu Województwa Wielkopolskiego na realizację projektu „Budowa Zespołu ...

Warciana kładka w Owińskach

W piątek, 15 października w Urzędzie Gminy Czerwonak podpisano umowę dotyczącą budowy kładki pieszo-rowerowej przez ...