Ukraina

Światła dla Ukrainy

Stolica Wielkopolski dołączyła do międzynarodowej akcji „Lights for Ukraine” – „Światła dla Ukrainy”. W najbliższą środę Poznań na pięć minut wyłączy podświetlenie miejskich choinek, by w ten sposób zwrócić uwagę na codzienne przerwy w dostawie energii, z jakimi musi zmagać się zaatakowany przez Rosję kraj. 

Na pięć minut wyłączone zostaną miejskie choinkiMiejskie choinki zostaną symbolicznie wyłączone w środę, 21 grudnia. O godzinie 19 na pięć minut zgasną lampki na świątecznych drzewkach w czterech punktach miasta: na placu Wolności, placu Kolegiackim, rynku Łazarskim i na terenie MTP.  Data nie jest przypadkowa – 21 grudnia to przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień i najdłuższa noc w całym roku.

– Wyłączenie świateł to nasz wyraz solidarności ze wszystkimi Ukrainkami i Ukraińcami, którzy na co dzień mierzą się z wyłączeniami prądu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To drobny, ale ważny gest, który ma zwrócić uwagę międzynarodowej społeczności na to, że wojna w Ukrainie trwa, a przerwy w dostawie energii, zwłaszcza teraz, zimą, są bezpośrednim zagrożeniem dla obywateli tego kraju.

Międzynarodowa akcja „Lights for Ukraine” została zainicjowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz platformę United24. Symboliczne wyłączenie podświetlenia ważnych miejsc lub zabytków na całym świecie ma zwrócić uwagę na codzienne blackouty, spowodowane przez ataki rakietowe Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Po raz pierwszy taka akcja została zorganizowana podczas koncertu „Notes from Ukraine” w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Koncert odbył się z okazji setnej rocznicy ukraińskiego „Szczedryka” – jednej z najbardziej znanych kompozycji Mykoły Łeontowycza, muzyka z tego kraju.

W akcję włączają się także inne polskie miasta – m.in. Warszawa, Kraków, Łódź, Lublin, Rzeszów, Wrocław, Gdańsk, Białystok, Katowice czy Bydgoszcz.

x

Zobasz także

„Zakorkowane”miasto

Znamy wyniki najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Inrix. Na czele rankingu najbardziej zakorkowanych miast na ...

Lodowisko na placu Wolności

Ruszyło Zimowe Miasteczko na placu Wolności w Poznaniu. Można już korzystać z części atrakcji. Na ...

Ruszy budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Tłumy poznaniaków zebranych na Dworcu Letnim ( d. Cesarskim) w Poznaniu) aby uczestniczyć w inscenizacji ...

Na MTP znowu Wigilia

Po dwóch latach przerwy Wigilia Caritas wraca na MTP. „Organizatorzy spodziewają się także uchodźców z ...

Rogale tylko z certyfikatami

Blisko 100 piekarni i cukierni z Poznania i Wielkopolski może wypiekać rogale świętomarcińskie. Tylu wytwórców posiada ...