Ukraina

Sztuka na placu Cyryla

Można już oglądać kolejną odsłonę projektu „Studencka Scena Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP – Plac Cyryla”. W poniedziałek swoją pracę pt. „Skorupa” wystawili studenci z Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Projekt realizowany przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu wraz z Miastem Poznań i Radą Osiedla Stare Miasto umożliwia młodym artystom zaprezentowanie swoich prac w przestrzeni miejskiej i nawiązanie dialogu z szerokim gronem odbiorców.

Pierwsze rzeźby stanęły na placu Cyryla Ratajskiego jesienią zeszłego roku, zmieniając go w otwartą galerię sztuki. Od poniedziałku poznaniacy mogą oglądać kolejną instalację, tym razem autorstwa studentów Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie – Julii Kracli, Konrada Kozłowskiego, Magdaleny Siwiec, Barbary Jakubasz i Gabrieli Iwan.

– Praca – jak wszystkie dotąd prezentowane – jest odpowiedzią na temat pleneru „Wokół kuli”, który odbył się w maju zeszłego roku w Skokach pod Poznaniem – mówi Artur Adamczak, rzecznik prasowy UAP. – Instalacja jest odciskiem wycinka kuli zaprojektowanym tak by można było na niego spojrzeć z zupełnie nowej (inne) perspektywy. Całość została zrealizowana w laminacie poliestrowym nakładanym na piaskową kulę pneumatycznie. Wycinek kuli został uniesiony na metalowej konstrukcji niczym element poszycia okrętu – dodaje.

To już czwarta odsłona projektu „Studencka Scena Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP – Plac Cyryla”. Pierwsza miała miejsce w listopadzie zeszłego roku, wtedy zaprezentowano kompozycję rzeźbiarską pt. „Słowiki” autorstwa studentów UAP. W styczniu z kolei na pl. Ratajskiego pojwiła się praca studentów z Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W maju swój projekt pt. „Skupienie” pokazali studenci Wydziału Rzeźby UAP. Pisaliśmy o tym w artykule: Na placu Cyryla pojawiły się nowe rzeźby.

Pomysł prezentowania na placu prac młodych artystów powstał w 2019 roku w związku z obchodami 100-lecia istnienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wydział Rzeźby UAP opracował wtedy projekt artystyczny sceny plenerowej, mającej ukazywać jego działalność.

Osobami odpowiedzialnymi za merytoryczne przygotowanie projektu są prof. Karolina Komasa, dziekan Wydziału Rzeźby, prof. Wiesław Koronowski, dr Marcin Radziejewski, dr Rafał Kotwis i dr Igor Mikoda.
Źródło: biuletyn.poznan.pl; Na placu Ratajskiego stanęła nowa rzeźba, fot. UAP.

x

Zobasz także

Rowery miejskie adieu

Stolica Wielkopolski nie będzie ogłaszać przetargu na operatora systemu rowerów miejskich na kolejny sezon – ...

Opóźnione wiadukty

To już pewne. Nie będzie wiaduktów na Strzeszynie do końca 2023 r. Co dalej z ...

M. Nickel nie żyje

Założyciel PTB Nickel zmarł w wieku 73 lat. Marian Nickel był założycielem PTB Nickel. Firma ...

Skwer dla Ukrainy

Skwerowi w rejonie ulic Kórnickiej i Serafitek – Rada Miasta nadała na kwietniowej sesji imię ...

Co dalej z MPGM

Radna Ewa Jemielity otrzymała odpowiedź na swoje zapytanie dotyczące Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej S.A. Fot. ...