Fotografia wnętrz

Takasaki – naszym partnerem?

Doraźna Komisja ds. Współpracy Międzynarodowej i Promocji Zagranicznej na pierwszym posiedzeniu merytorycznym zapoznała się z ogólna informacją na temat międzynarodowej współpracy Poznania. Radnych szczególnie interesował temat miast partnerskich.

Informację przedstawiła radnym Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej. Obecnie Poznań ma 16 miast partnerskich: Assen (Holandia), Bolonia (Włochy), Brno (Czechy), Charków (Ukraina), Győr (Węgry), Hanower (Niemcy), hrabstwo Nottinghamshire (Wielka Brytania), Jyväskylä (Finlandia), Kutaisi (Gruzja), Nablus (Palestyna), Płowdiw (Bułgaria), Pozuelo de Alarcon (Hiszpania), Ra’anana (Izrael), Rennes (Francja), Shenzhen (Chiny), Toledo (USA). – Zanim podejmowana jest decyzja o formalnej współpracy, sprawdzamy czy istnieje współpraca nie formalna, między uczelniami, instytucjami – wyjaśniała dyrektor Matuszczak-Szulc.
Przykłady współpracy z miastami partnerskimi w ostatnich latach to m.in.: Trójkąt Weimarski w Poznaniu wspólnie z władzami Rennes i Hanoweru, obchody 50-lecia współpracy z Brnem, 20-lecia współpracy z Rennes, wspólne projekty grantowe. W planach jest m.in. wymiana szkolna z Ra’anana oraz Szczyt Bałkański.
Radny Michał Grześ zaproponował, aby Poznań spróbował zawrzeć partnerstwo z jeszcze innym miastem z Hiszpanii oprócz Pozuelo de Alarcon. Zdaniem Grzesia jest to miasto znacznie mniejsze od Poznania, a lepiej poszukać takiego o podobnej wielkości, infrastrukturze, wyzwaniach komunikacyjnych, z którym można by wymieniać doświadczenia. Pomysł poparł radny Marek Sternalski wskazując na sporą liczbę obywateli Hiszpanii mieszkających w Poznaniu, a ponadto w naszym mieście jest najwięcej po Warszawie szkół języka hiszpańskiego. Dyrektor Matuszczak-Szulc potwierdziła natomiast, że w sprawie partnerstwa Poznań prowadzi rozmowy z japońskim miastem Takasaki

x

Zobasz także

Drogi sezon grzewczy

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził trzecią podwyżkę gazu w tym roku. To oznacza, że sezon grzewczy, ...

Centrum Szyfrów tuż, tuż

Ostatni weekend września (24-26.09) upłynie w Poznaniu pod znakiem szyfrów, kodów i tajemnic z wielką ...

Ogródki czynne do 23

W każdy piątek i sobotę restauratorzy będą mogli gościć swoich klientów w ogródkach gastronomicznych do ...

Budowa parkingu na MTP

Zaczęła się budowa parkingu na MTP. Koniec prac już w maju. Budowa trzypoziomowego parkingu za pawilonem ...

Już się można kąpać

Od piątku (25 czerwca) czynne jest kąpielisko w Jeziorze Biezdruchowskim w Pobiedziskach, od soboty działać ...