Ukraina

Teatr Muzyczny za 4 lata

Komisja Kultury i Nauki zapoznała się z informacją na temat postępów działań zmierzających do budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego.

Inwestycja, która ma powstać przy skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośnej, uzyskała właśnie pozwolenie na budowę. Dokument wydał Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

Obecnie trwają rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie sfinansowana inwestycji w połowie przez Miasto Poznań, a w połowie przez MKiDN. Współfinansowanie Ministerstwa będzie również oznaczało konieczność zmiany statutu Teatru Muzycznego. Dotyczyć to będzie m.in. składu Rady Teatru, sprawdzania wydatkowania środków przekazywanych przez Ministerstwo. niektóre decyzje będą opiniowane przez MKiDN np. powoływania nowych zastępców dyrektora (planowane jest stanowisko zastępcy ds. rozwoju). Zmiany w statucie będzie musiała zatwierdzić uchwałą Rada Miasta.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa rozpocznie się na przełomie 2022 i 2023 roku a zakończyć się ma pod koniec 2025 r. Projekt architektoniczny budynku został wyłoniony w konkursie, w którym zwyciężyło Atelier Loegler Architekci. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym nowej siedziby, a w 2022 roku odbędą się związane z inwestycją przetargi.

Nowy teatr ma mieć 1200 miejsc na głównej widowni (dla porównania: warszawski Teatr Muzyczny Roma ma ich 1000, a teatr muzyczny w Gdyni 1100). Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. W otoczeniu budynku ma powstać Park Muzyki. Nowa siedziba Teatru Muzycznego będzie pierwszym budynkiem teatralnym zbudowanym od podstaw w powojennej historii Poznania.

x

Zobasz także

Jest nas mniej

Znamy ostateczne wyniki spisu powszechnego 2021. Jest nas coraz mniej. Ten problem ma blisko 1800 ...

Grunwaldzka 222 odżywa

Centrum handlowe Grunwaldzka 222 przy ulicy Grunwaldzkiej Poznaniu powstało, jako jedno z pierwszych takich miejsc ...

Bez wyłączeń?

Nie grożą nam masowe wyłączenia energii związane z problemami w dostawach węgla czy wysokimi cenami, ...

O Ławicy i MTP

Sejmikowa Komisja Rewizyjna Samorządu Wielkopolskiego , podobnie jak kilka innych w lipcu, rozpatrywała informację o ...

Bohaterowie Czerwca 56

Zaciszny i piękny skwerek przy ul. Grobla, w pobliżu gazowni, upamiętnia Jana Suwarta, uczestnika Poznańskiego ...