Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą niż garażu bez odrębnej własności jest niezgodne z konstytucją. Według TK zakwestionowana zasada prowadzi do nierównego traktowania podatników.
- Odmienne opodatkowanie miejsc garażowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych w zależności od wyodrębnienia lub niewyodrębnienia własności tych garaży jest niezgodne z konstytucja – orzekł Trybunał.
- Trybunał argumentował, że posiadanie miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu stanowi immanentny element mieszkania.
- Trybunał odroczył przy tym wejście w życie wyroku do 1 stycznia 2025 r., co oznacza, że przepisy – uznane za niekonstytucyjne – przestaną obowiązywać właśnie do tej daty.
Za niezgodne z konstytucją TK uznał w środę przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które umożliwiają odmienne opodatkowanie miejsc garażowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych w zależności od wyodrębnienia lub niewyodrębnienia własności tych garaży.
Właściciele miejsc w garażach w budynku powinni być w świetle prawa traktowani tak samo
Niekonstytucyjne jest też rozumienie tych przepisów, które pozwala uznać garaż znajdujący się w budynku mieszkalnym, stanowiący wyodrębniony lokal, za „część budynku” o charakterze odmiennym niż mieszkalny.
Zgodnie z obwiązującymi przepisami wysokość stawek podatku od nieruchomości dla budynków lub ich części mieszkalnych nie mogą przekroczyć rocznie 1 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. Z kolei maksymalna roczna stawka dla dla budynków lub ich części pozostałych to 9,71 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.
Trybunał podkreślił, że najniższą stawką podatku objęto majątek przeznaczony do celów mieszkalnych, w tym miejsca garażowe jeżeli stanowią one przynależność do lokalu mieszkalnego. Inaczej potraktowano miejsca garażowe, które nie stanowią przynależności do lokalu.
„Tymczasem z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego nie istnieją podstawy prawne, aby garaże w budynkach wielomieszkaniowych były traktowane jako kategoria niejednolita. Oznacza to, że podatnicy podatku od nieruchomości będący właścicielami takich miejsc powinni być w świetle prawa traktowani tak samo” – powiedział sędzia Jakub Stelina uzasadniając środowe rozstrzygnięcie.
Zróżnicowanie stawek podatku od garaży niezgodne z konstytucją
Według TK zróżnicowanie stawek podatku od garaży w zależność od tego, czy są one lokalem o odrębnej własności, czy są przynależne do lokalu mieszkalnego jest sprzeczne z przyjętym w ustawie kryterium stawek podatkowych.
„Nie jest nim charakter prawny lokalu stanowiącego przedmiot prawa własności, lecz przeznaczenie, zgodnie z którym będzie ono użytkowane” – argumentował sędzia.
Trybunał argumentował, że posiadanie miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu stanowi immanentny element mieszkania.
„Podlegają one klasyfikacji według stawek przewidzianych dla budynków mieszkalnych, albowiem zaspokajają podstawowe potrzeby bytowe ludzi w zakresie zamieszkiwania. Bez względu na to, czy garaż stanowi nieruchomość odrębną do lokalu mieszkalnego, czy jest jedynie do niego przynależny, pełni tę samą funkcję” – uzasadnił TK.