Ukraina

Trochę Wiednia w MPK

Prace związane z modernizacją przystanków tramwajowych Rynek Jeżycki na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu zmierzają ku końcowi. Od 20 grudnia przystanki będą dostępne dla pasażerów. Wsiadanie i wysiadanie z pojazdów będzie łatwiejsze, bowiem jezdnia została podniesiona do poziomu chodnika.

– Przystanki wiedeńskie w każdym miejscu ułatwiają wsiadanie do tramwajów i wysiadanie z nich, ale na ul. Dąbrowskiego, w okolicy rynku Jeżyckiego, były niezwykle potrzebne. To rozwiązanie bardzo istotne przede wszystkim dla seniorów, mniej sprawnych fizycznie, a także podróżujących z dziećmi w wózkach. Tego typu udogodnienie z pewnością przyda się pasażerom na Jeżycach – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W rejonie obu przystanków w najbliższym czasie będą jeszcze prowadzone prace wykończeniowe. Stan zaawansowania robót pozwala jednak na udostępnienie ich pasażerom. Od 20 grudnia (od pierwszych kursów) na nowych przystankach Rynek Jeżycki zatrzymywać się będą tramwaje linii 17 i 18. Jednocześnie przystanki tymczasowe przy kinie „Rialto” ulegają likwidacji.

Od nocy z 20 na 21 grudnia na swoje stałe trasy wrócą autobusy linii 216 i 226, które także będą obsługiwać nowe przystanki wiedeńskie: POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – rondo Kaponiera – Roosevelta – Dąbrowskiego – Kościelna – następnie po stałych trasach przez Strzeszyn i os. Literackie – Kościelna – Dąbrowskiego – Roosevelta – rondo Kaponiera – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY

Przypominamy, że przystanki wiedeńskie powstają w miejscach, gdzie do tramwaju wsiada się bezpośrednio z jezdni – jej fragment podwyższa się, dzięki czemu dostęp do pojazdów jest łatwiejszy. Na ulicy Dąbrowskiego, gdzie znajdują się przystanki Rynek Jeżycki, w ramach prac prowadzonych przez służby MPK Poznań, wyniesiono fragmenty jezdni, wybudowano rampy i wykonano perony o długości 45 metrów oraz ich krawędzie. Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących zastosowano faktury ostrzegawcze i naprowadzające.

Wcześniej w tym roku w podobny sposób przebudowany został przystanek Sielska (w kierunku Górczyna) znajdujący się na ul. Głogowskiej.

Natomiast w pierwszych miesiącach przyszłego roku budowane będą przystanki: Os. Orła Białego na ul. Obodrzyckiej (w obu kierunkach), Warowna na ul. Obodrzyckiej (w kierunku Kurlandzkiej), Ogrody na ul. Dąbrowskiego (przy pętli tramwajowej) oraz Arnikowa na ul. Radojewo (w kierunku Naramowickiej). Przetarg dotyczący realizacji prac budowlanych został już rozstrzygnięty. Celem robót jest nie tylko wykonanie platform przystankowych odpowiadających dzisiejszym standardom, ale również powiązanie ich – poprzez budowę chodników – z istniejącymi ciągami pieszymi. Poprawi to komfort korzystania z komunikacji autobusowej a także zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców.

x

Zobasz także

M. Nickel nie żyje

Założyciel PTB Nickel zmarł w wieku 73 lat. Marian Nickel był założycielem PTB Nickel. Firma ...

Skwer dla Ukrainy

Skwerowi w rejonie ulic Kórnickiej i Serafitek – Rada Miasta nadała na kwietniowej sesji imię ...

Co dalej z MPGM

Radna Ewa Jemielity otrzymała odpowiedź na swoje zapytanie dotyczące Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej S.A. Fot. ...

Nie chcą ciemności

Komisja Współpracy Lokalnej pozytywnie zaopiniowała projekty zmieniające uchwały w sprawie zasad naliczania środków budżetowych dla ...

Remont Starego Rynku

Wykonawca nowej płyty poznańskiego rynku staromiejskiego ma już pozwolenie na budowę. Na razie prowadzi prace ...