Ukraina

Trudne rozmowy o klimacie

Podczas  konferencji z cyklu „Wielkopolskie rozmowy o klimacie” na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozmawiano o aspektach zdrowotnych, psychologicznych i społecznych związanych ze zmianami oraz o działaniach adaptacyjnych i przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu. Organizatorem spotkania był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

W konferencji, która odbyła się w formule hybrydowej wzięli udział samorządowcy, naukowcy, młodzież i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
– Zdajemy sobie sprawę, że teraz znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji związanej
z wybuchem wojny w Ukrainie, która także stała się przyczynkiem do dyskusji na tematy związane z bezpieczeństwem energetycznym i nowymi wyzwaniami, odnoszącymi się do intensywnego procesu rozwoju nowych technik i technologii, które wzmocnią samodzielność energetyczną – mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.
Samorząd przykłada dużą wagę do zrównoważonego rozwoju, w którym na pierwszym miejscu stawia kwestie związane ze zdrowiem Wielkopolan. Obecna na konferencji Tatiana Sokołowska, Radna Województwa Wielkopolskiego – Przewodnicząca Komisji Zdrowia Sejmiku wskazywała, że radni budują strategię, która ma przeciwdziałać i powstrzymywać skutki zdrowotne, wynikające ze zmian klimatu, takie jak choroby krążenia czy choroby serca.
Franklin Roosevelt po spotkaniu ze związkowcami miał im powiedzieć: „Zgadzam się
z wami. Chcę to zrobić. Teraz zmuście mnie, żebym to zrobił”. Jacek Bogusławski powtórzył ten cytat młodzieży, która uczestniczyła w spotkaniu i domagała się działań na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych. Podkreślał, że sens ma tylko ciągłe, wspólne wywieranie presji na ministerstwo czy światowe koncerny.
Przypomnijmy, że pierwsza konferencja inauguracyjna „Ku przyszłości…” odbyła się 6 października 2021 roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród wielkopolskich samorządowców oraz, co najbardziej cieszy, młodzieży, przedstawicieli świata nauki oraz organizacji społecznych. II Konferencja pn. „Wyzwania klimatyczne w podejściu UE, Polski i województwa wielkopolskiego. Ramy formalne i prawne” odbyła się 8 grudnia 2021 r. i była kierowana do włodarzy i urzędników JST.
Już teraz zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w IV Konferencji, zaplanowanej na maj 2022 r. pod tytułem: „Jak sprostać wyzwaniom służącym ochronie klimatu? Możliwości finansowania i dobre praktyki”.

x

Zobasz także

Wojewoda anuluje uchwałę

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński unieważnił tzw. uchwałę krajobrazową Rady Miasta Poznania z dnia 24 stycznia ...

Miliony z UE dla Szamotuł

We wtorek 24 stycznia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego odwiedził Szamotuły.  Marszałek podpisał z Remigiuszem ...

Wsparcie marszałka dla Gniezna

25 stycznia tego roku Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał z Tomaszem Budaszem, Prezydentem Miasta ...

Nagrody za wizje przestrzenne

Docenione zostały projekty z Wielenia, Poznania i Rokietnicy. Między innymi nagrodzona została ekspozycja reliktów na ...

Co nowego na DW nr 178

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak dokonał wizytacji zakończonej niedawno przebudowy skrzyżowania w miejscowości Lipa w ...